تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگانی احمد آرامش

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

زندگی‌نامه مشاهیر تاریخ ما:

احمد آرامش در سال ۱۲۸۷ش در یزد متولد شد. پس از پایان تحصیل در کالج آمریکاییها مدتی کوتاه در شرکت نفت انگلیس و ایران در آبادان به کار مشغول شد. پس از بازگشت به تهران به استخدام وزارت طرق و شوارع درآمد و تا سال ۱۳۲۰ در این وزارتخانه ماندگار شد و پس از اشغال کشور توسط متفقین او تقاضای انتقال خود را به وزارت دارایی داد و سپس به وزارت بازرگانی و پیشه و هنر منتقل شد. با روی کار آمدن دولت قوام‌السلطنه او که باب دوستی با قوام را از سالها قبل گشوده بود به معاونت وزارت بازرگانی و پیشه و هنر ارتقاء یافت. قوام‌السلطنه برای سامان دادن به وضعیت اقتصادی از سویی و برای مقابله با تبلیغات شورای متحده کارگری، شورای عالی اقتصاد و شورای عالی کار را تشکیل داد که احمد آرامش در هر دو شورا عضویت داشت. پس از تشکیل حزب دمکرات ایران توسط قوام‌السلطنه در تیر ماه 1325، آرامش در دو کمیسیون مالی و تشکیلات آن فعال شد.

در تیر ماه ۱۳۲۵ اعتصاب کارگری بزرگی در جنوب کشور توسط کارگران شرکت نفت انگلیس و ایران شکل گرفت که قوام هیئتی را برای مذاکره با کارگران روانة جنوب کرد. احمد آرامش نیز یکی از اعضای هیئت بود. با روی کار آمدن دولت ائتلافی قوام و حزب توده ایرج اسکندری به وزارت پیشه و هنر منصوب شد و اولین اقدام وی برکناری آرامش از معاونت این وزارتخانه به دلیل صدور جواز فروش کالاهایی چون برنج، گندم و جو بود. منافع فروش این جوازها به حزب دمکرات منتقل می‌شد.

آرامش در حزب دمکرات تا مقام معاونت حزب ارتقاء یافت و مسئولیت شاخه جوانان حزب نیز برعهدة او گذاشته شد و سردبیری دو روزنامه حزب به نام دیپلمات و بهرام را نیز عهده‌دار بود. آرامش با فروپاشی حزب دمکرات و برکناری قوام تا مدتی خانه‌نشین بود و به مقاله‌نویسی در نشریات می‌پرداخت و اقدام دیگر وی انتشار یادداشتهای قوام‌السلطنه در مجله خواندنیها پس از مرگ قوام بود.

آرامش پس از کودتای ۲۸ مرداد در سال ۱۳۳۳ از سوی مجلسین به عضویت در هیئت نظارت سازمان برنامه درآمد و از همان زمان با حضور کارشناسان خارجی مخالفت خود را اعلام کرد. در سال ۱۳۳۴ گروه ترقی‌خواهان را بنا نهاد و این گروه به مناسبتهای مختلف اعلامیه صادر می‌کرد و با حضور بیگانگان در کشور اعلام مخالفت می‌کرد. آرامش همچنان به روزنامه‌نگاری ادامه می‌داد و مواضع خود را در مقالاتی چون «در چهارراه خاورمیانه» که در تهران مصور منتشر می‌شد ابراز می‌کرد. او در دورة نخست‌وزیری برادر همسرش، مهندس جعفر شریف امامی به سرپرستی سازمان برنامه منصوب شد و در جلسة مجلس شورای ملی، سرپرست سابق سازمان برنامه، ابتهاج را به علت تخلفات متعدد محکوم کرد. مدت انتصاب وی در این پست چندان طولانی نبود و در اردیبهشت 1340 با استعفای دولت شریف‌امامی او نیز برکنار شد و از آن پس به صورت مخالف جدی حکومت شاه درآمد و با صدور اعلامیه‌ها و بیانیه‌ها مخالفتهای خود را اظهار کرد تا سرانجام در سال 1344 به مدت 6 سال محبوس شد و سرانجام پس از تحمل شداید فراوان در سال 1350 از زندان آزاد شد. آرامش سرانجام در سال 1352 به دست عوامل سازمان امنیت در پارک لاله (فرح) ترور شد و به قتل رسید.

 

مطالب خواندنی:

زندگینامه شارل دو گل

زندگینامه ال چاپو

منابع:

۱. http://www.iichs.org نوشته فاطمه معزی

منبع:

  • سایت مشاهیر تاریخ ما، اِنی کاظمی
  • http://bashgah.net/fa/category/show/72484

تاریخ ما امیدوار است با انتشار بیوگرافی بزرگان تاریخ، قدمی در راستای بهبود وضعیت فرهنگی و حافظه تاریخی مردم کشورمان بردارد. / انی کاظمی

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of