تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه بهرام آریانا

محتویات
  1. منبع:

زندگی‌نامه مشاهیر تاریخ ما:

بهرام آریانا فرزند صدرالدین در سال ۱۲۸۵ش در تهران متولد شد. نام اصلی او حسین منوچهری بود که براساس گرایشات شدید باستانگرایی در سال ۱۳۲۸ آن را به بهرام آریانا تغییر داد. او تحصیلات نظامی خود را در مدرسه نظام در تهران به پایان برد و سپس در سال ۱۳۰۱ش برای طی یک دوره عالی نظامی به پاریس رفت. در بازگشت به ادامه تحصیل در دانشکده نظامی ایران پرداخت و مدتی بعد به اخذ دکترای حقوق بین‌الملل از فرانسه موفق شد.

پس از به پایان بردن دورة عالی نظامی در فرانسه او به خدمت ارتش درآمد و به فرماندهی گردان دانشکدة افسری برگزیده شد. او به آموزش رستة پیاده دانشکده افسری و تدریس تاکتیک عمومی دانشگاه جنگ نیز اشتغال داشت. آریانا در دورة جنگ جهانی دوم مانند بسیاری دیگر از افسران ارتش شاهنشاهی ایران به آلمان هیتلری تمایل داشت و به همین مناسبت به حزب کبود به رهبری حبیب‌الله نوبخت پیوست. این حزب تمایلات نازیسمی داشت. این رویکرد وی باعث شد تا پس از شهریور 1320 برای مدتی کوتاه به علت گرایشات ژرمنوفیلی دستگیر شد.

از دیگر مناصب نظامی او باید به فرماندهی لشکر یک گارد شاهنشاهی، معاون دانشکده افسری، فرماندهی آمادگاه لشکر خراسان، فرماندهی تیپ مهاباد، فرماندهی لشکر گارد شاهنشاهی نام برد. در دوران حکومت دکتر مصدق به عنوان رئیس هیئت اعزامی و وابستة درجه یک ایران در پاریس اعزام شد.

سقوط دولت دکتر مصدق به ایران بازگشت و به درجة سرتیپی ارتقا یافت، در سال ۱۳۳۴ به ریاست ستاد نیروی زمینی منصوب شد. سرلشگر بهرام آریانا در سال ۱۳۴۱ از سوی محمدرضا پهلوی با اختیارات تام ماًمور فرماندهی عملیات سرکوب شورش عشایر در جنوب شد، این شورش بر علیه اصلاحات ارضی انجام گرفت و سرکوب آن با موفقیت صورت گرفت. آریانا در سال ۱۳۴۴ از سوی محمدرضا پهلوی به ریاست ستاد بزرگ ارتشتاران منصوب شد و به مدت چهار سال در این سمت فعالیت کرد. در همین دوران با تمایلات باستانگرایانه أی که داشت به تقویت حزب آریا به رهبری هادی سپهر پرداخت. جاه طلبیهای ارتشبد آریانا باعث شد تا دیگر امرای ارتش که چندان علاقه ای به وی نداشتند شایعه کودتا علیه شاه را توسط وی راه بیاندازند. این شایعه موجبات برکناری وی را از ریاست ستاد بزرگ ارتشتاران در اردیبهشت ۱۳۴۸ فراهم آورد و پس از مدتی کوتاه بازنشسته شد. مدتی نیز به ریاست انجمن فرهنگ ارتش منصوب شد.

از دیگر مناصب نظامی او باید به فرماندهی لشکر یک گارد شاهنشاهی، معاون دانشکده افسری، فرماندهی آمادگاه لشکر خراسان، فرماندهی تیپ مهاباد، فرماندهی لشکر گارد شاهنشاهی نام برد. در دوران حکومت دکتر مصدق به عنوان رئیس هیئت اعزامی و وابسته درجه یک ایران در پاریس اعزام شد.

مطالب خواندنی:

این تفکرات باعث شد تا ساواک رفتار وی را ناشایست بخواند و به همین منظور به دستور غیرمستقیم محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۵۰ او به همراه آریانوش آریانا کشور را به مقصد پاریس ترک کرد. با آغاز انقلاب اسلامی بار دیگر مورد توجه قرار گرفت و در راًس یکی از نخستین گروههای سلطنت طلب معارض با انقلاب «ارتش آزادیبخش» قرار گرفت و بودجه یک میلیون دلاری سرویسهای اطلاعاتی بیگانه در اختیار وی نهاده شد.

ارتش آزادیبخش در سال ۱۳۶۲ بر اثر اختلاف بین او و دیگر امرای این ارتش مانند تیمسار اویسی از هم پاشیده شد، از آن پس او دیگر به فعالیت سیاسی روی نیاورد. بهرام آریانا در سال ۱۳۶۵ در سن هشتاد سالگی در پاریس فوت کرد.

 

منابع:

۱. http://www.iichs.org نوشته فاطمه معزی

منبع:

  • سایت مشاهیر تاریخ ما، اِنی کاظمی
  • http://bashgah.net/fa/category/show/72465

تاریخ ما امیدوار است با انتشار بیوگرافی بزرگان تاریخ، قدمی در راستای بهبود وضعیت فرهنگی و حافظه تاریخی مردم کشورمان بردارد. / انی کاظمی

ممکن است شما دوست داشته باشید
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x