تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگانی سلمان فارسی

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

سلمان فارسیسلمان فارسی . [ س َ ن ِ ] (اِخ ) یکی از مشاهیر صحابه ٔ پیغمبر و از شخصیت های بسیار بزرگ اسلام است . وی فارسی و دهقانزاده ای از ناحیه ٔ «جی » اصفهان بود. بقولی دیگر از نواحی رامهرمز از مضافات خوزستان است . نام اصلی او «ماهو» یا روزبه است . در کودکی بدین عیسوی گرائید و چون از کشیشان شنیده بود که ظهور پیغمبر تازه ای نزدیک شده است ، خانه ٔ پدر را ترک گفت و در پی یافتن آن پیغمبر به سفر پرداخت . چون به سوریا رسید چندی در شام و موصل و نصیبین اقامت جست تا آنکه در بلاد عرب به اسارت بنی کلب افتاد و مردی از بنی قریظه او را خرید و به یثرب برد. در این شهر از ظهور پیغمبر آگاه شد و چون گفته ها و علائم و نشانه هایی که از کشیش مراد خود شنیده بود در پیغمبر بدید بزودی اسلام آورد. رسول اکرم (ص ) او را ازخواجه اش بخرید و آزاد کرد از آن موقع سلمان ملازم رسول (ص ) بود و نزد او منزلتی خاص یافت . گویند کندن خندق در جنگی که در تاریخ اسلام به غزوه ٔ خندق معروف است به اشارت سلمان بود و کندن این خندق در ممانعت از تجاوز کافران به لشکرگاه مسلمانان اثری بزرگ داشت . برطبق روایتی مشهور رسول (ص ) سلمان را از اهل بیت شمرده است . پس از مرگ پیغمبر اسلام (ص ) سلمان در شمار اصحاب علی علیه السلام و از مؤمنان بخلافت او درآمد و نزد امیرالمؤمنین علی (ع ) نیز منزلتی بزرگ داشت . در خلافت عمربن الخطاب بحکومت مدائن منسوب شد. گویند وقتی عطای وی از بیت المال بدو میرسید، آنرا به صدقه میداد و خود زنبیل میبافت و از کسب دست خویش معیشت مینمود. سلمان گذشته از مقام بزرگی که نزد شیعیان دارد، نزد اهل سنت و جماعت نیز دارای منزلت و مرتبه ای است . وفات او بسال ۳۵ یا ۳۶ هَ . ق . اتفاق افتاده است ، چه بعد از خلافت علی علیه السلام از او خبری در دست نیست .در مدت عمر وی ، مابین محدثین اختلاف است ؛ بعضی گفته اند او حضرت عیسی علیه السلام را دیده . سیدمرتضی در شافی گوید: اصحاب اخبار گفته اند که سلمان فارسی سیصد و پنجاه سال زندگی کرده و بعضی گفته اند زیاده از چهارصد سال زیست و پیداست که این روایت ها به صحت مقرون نیست ، ولی از قرائن معلوم میشود عمری طولانی کرده است . قبر سلمان در مدائن در نزدیکی بغداد است و بنام سلمان پاک شهرت دارد و مسجدی در آن موضع ساخته شده است . این قبر، زیارتگاه مسلمانان است . بالجمله فضائل سلمان فراوان و روایات در شأن او بسیار است . در روایتی از ابوهریره آمده که چون این آیه ٔ «و ان تتولوا یستبدل قوماً غیرکم ثم لایکونوا امثالکم » (قرآن ۳۸/۴۷)، بر رسول (ص ) نازل شد، از او پرسیدند یا رسول اﷲ! چه کسانند که اگر ما اعراض کنیم آنان را بجای ما خواهی گزید؟ سلمان کنار وی نشسته بود؛ دست بر زانوی او زد وبر سبیل تکرار فرمود که این یار و محرم من است . شیخ طوسی در کتاب امالی از منصوربن رومی روایت کند که گفت امام جعفر صادق (ع ) را گفتم :

مطالب خواندنی:

منبع : http://www.loghatnameh.com

ممکن است شما دوست داشته باشید

17
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
rahil
Guest

besyar ziba bod.moafagh bashid

آرش قوام پور
Guest
آرش قوام پور

بسیار عالی بودومثل همیشه خلاصه و مفید.از اینکه در پایان مطالب، مراجع را ذکر نموده ایداز شما قدردانی میکنم.

کیوان
Guest
کیوان

با درود این نوشتار بدون توهین است بلکه باید بیاموزیم کورکورانه هر چه را بگویند نپذیرد . اگر ما بدون تعصب به جنگ خندق نقدی داشته باشیم میتوان دریافت اگر در اینجا سلمان فارسی نبود که خندق زدن و یا منجنیق را به تازیان نمی آموخت عاقبت این جنگ و اسلام به کجا میکشید ؟ و در طرف دیگر وقتی از پیامبری سخن میگویند که درآفتاب گرم ناگهان ابری می آید و سایه بر می افکند و یا در یکشب به عرش میرود و در طرف دیگر الله که از هر چیزی خبر دارد و آگاه است و با پیامبرش… Read more »

اکبر
Guest
اکبر

مرگ بر سلمان فارسی خائن به دین زرتشت و خائن به ایران و خایئ به نوامیس ایرانی خود.
این مرد کثیف و پست فطرت به یاری و تقویت دینی پرداخت که عاقبت دامن کشور و سرزمین آریایی خودش را گرفت و اعراب حرام مسلک را حاکم کرد.

جوابگوی شما
Guest
جوابگوی شما

خدا لعنت کند تو و فکر تو و مسلک تو را

فرشاد
Guest
فرشاد

آریایی و دین زرتشت به ما چه خدمتی کردن که تو سلمان پاک رو لعنت کردی. فرض کنیم دین آریایی داشتی. با کدام کردار نیک و پندار نیک و گفتار نیک گفتن دیگران لعنت کنید

دشتي
Guest
دشتي

با سلام و تشکر از مدیریت سایت در رابطه با عزیزانی که متعصبانه و جاهلانه حرف می زنند فقط می شود گفت که بدانید پیامبر(ص) که اسلام را آورده فرزند همان اسماعیل و ابراهیم بت شکن است که خداوند او را از اتش نجات داد و خانه کعبه را که بنا کرد از اصحاب کهف حفظ کرد و هزاران معجزه دیگر و بحث از خود عمر جداست و بحث آوردن اسلام به ایران جدا و بعد از او هم کارگزاران علی (ع) در ایران بودند و اگر به آریایی بودن و زرتشتی خود می بالید در آن زمان خود مردم… Read more »

آرش قوام پور
Guest
آرش قوام پور

در جواب اکبر باید بگویم که دوست من ،شما اگر از جای دیگر ناراحت هستید مسئله دیگری است.سلمان فارسی یا همان سلمان پاک از افتخارات ما ایرانیان و نژاد پاک آریاست.همنوایی با دین اسلام و کمک به رسول حق و خاتم انبیا موجب کمک به مردم کشوری بود که از ظلم و جور حاکمان خود به تنگ آمده بودندو با ورود دین اسلام از دست آن حاکمان که طبقه فقیر حق نداشت علم بیاموزد و هرچه کار می کرد را باید برای عیاشی و جنگهای فرسایشی حکومت می پرداخت رها کرد.بله درست است دین زرتشت که سخن از پندار نیک… Read more »

امیرخان
Guest
امیرخان

سلمان فارسی یه خائن بود! بت پرستیدن به از مردم پرست! کاش یه بپ پرست بود حداقل دنبال یه مشت عرب پست نمی افتاد! خیانت به کشور! ساکت بودن دربرابر تجاوز به زنان و دختران هم میهن! دل هم مردی رو میلرزونه! اما این سلمانی که از دوران ابتدایی داریم سنگشو به سینه میزنیم چه کرد؟! تمامی راه ها و میانبر های ایران رو دو دستی تقدیم عمر زنا زاده کرد و اونم مثل برداشتن مو از رو ماست سراسر ایران رو فتح کرد! منم با نظر اکبر موافقم اون یه خائن بود! حالا به کار هایی کرده کاری ندارم!… Read more »

mehran
Guest
mehran

همه میدونن (غیر از مسلمونای وحشی) که محمد بچه باز و شهوت پرست بوده هفت هزار سال پیش ایرانی های دین داشتند ( آیین میترائیسم) حالا محمد کثیف میخواد به ما راه و روش زندگی یاد بده ؟
لعنت بر علی لعنت بر محمد لعنت بر اسلام و مسلمان

طلا
Guest
طلا

متن عالی بود. سلمان فارسی باعث افتخار ماست در جواب کسایی که به سلمان و دینش توهین می کنند اونها به ارزش دین اسلام و دینداری پی نبردند و لذت دینداری آن هم اسلام رو نچشیدند.امیدوارم خدا همه ما رو به راه راست هدایت کنه

آرش قوام پور
Guest
آرش قوام پور

امیر خان با سلام ،شما احتمالا مردم دوستی را با مردم پرستی اشتباه گرفته اید.ضمنا یادمان باشد که پرهیز از توهین به نژادها جزو اصول اولیه هر دین و آئینی است . حال شما از هر کیش و آئینی که هستید برای ما به عنوان یک انسان محترمید. و بعد اینکه از جنگ و تجاوز به هم میهنانمان گفته اید و احساس خودتان را بیان نموده اید.یقینا جنگ ، جنگ است و پادشاهان ماجراجوی ما هم باید پاسخگوی اینگونه موارد می بودند اما مگر ترک ها و مغول ها و افغان ها وسپاهیان روم زمانی بر این مملکت نتاختند و… Read more »

تینا
Guest
تینا

در جواب اونهایی که خیلی راحت توهین میکنند به سلمان فارسی واسلام و پیامبر و حضرت علی هیچ نمیتوان گفت مگر اینکه خدا هدایتتون کنه اگه ۲ تا کتاب مطالعه میکردین از این حرفا نمیزدین

سام نریمان
Guest
سام نریمان

شما که میدونین تاریخ وطن ما از همون اول یگانه پرست بوده حال این کشور متمدن باید از پابرهنگان بادیه نشین درس خداشناسی بیاموزه؟ شما فرض بگیرین من به دلایلی وطن را ترک گفته به کشور دشمن پناه ببرم حال این کشور آمریکا انگلیس یا هم کشور تازی ها باشد من تمام راه های ورود به کشور رو به آنها یاد بدم و آنها هم بیان و بیش از ۳۰۰ سال به ما حکومت کنند برو قرآن رو باز کن و ببین کجای اون نوشته که مردم رو زیر سلطه و استمار بگیرین و به زنان آنها تجاوز کنید با… Read more »

بابک خرمدین
Guest
بابک خرمدین

شما که میدونین تاریخ وطن ما از همون اول یگانه پرست بوده حال این کشور متمدن باید از پابرهنگان بادیه نشین درس خداشناسی بیاموزه؟ شما فرض بگیرین من به دلایلی وطن را ترک گفته به کشور دشمن پناه ببرم حال این کشور آمریکا انگلیس یا هم کشور تازی ها باشد من تمام راه های ورود به کشور رو به آنها یاد بدم و آنها هم بیان و بیش از ۳۰۰ سال به ما حکومت کنند برو قرآن رو باز کن و ببین کجای اون نوشته که مردم رو زیر سلطه و استمار بگیرین و به زنان آنها تجاوز کنید با… Read more »

الناز مینایی
Guest
الناز مینایی

سلمان فرد خوبی توصیف شده چون دوست پیامبر بوده و کتبی هم که درباره او نوشته شده تم دینی و مذهبی داره
اما اگه مثلا حاکمان ایران در مورد وی کتابی مینوشتن هم بنظرشون سلمان دوست و پاک بود؟!!!
ب عنوان یک ایرانی فکر کنید نه به عنوان یک مدافع اسلام و پیامبر!!!!

پیروز نهاوندی
Guest
پیروز نهاوندی

خخخخخخخخخخخخخ واقعا مسخره است که ببینیم ایرانی ها کسی رو میپرستن که ناموسشون رو به باد داده.کشورشون رو غارت کرده،همه رو کشته و بازم ما اسم تازی بر زبان داشته باشیم. کاری ندارم که کی رو بپرستیم،اما در کنار مکانی که زندگی میکنم یه شهر باستانی وجود داره.خیلی از دوستان نه دیدن نه می فهمن.شما بیا و این شهر رو ببین که در زمان اعراب تخریب شده،اگر تونستی بفهمی که چه بر سر اینا اومده.یعنی شهری که دیوار سنگی دور خودش داشته رو چنان با خاک یکسان کردن که اصلا باورت نمیشه که روزی تمدن درش وجود داشته.لعنت بر تازیان… Read more »