زندگانی سلمان فارسی

سلمان فارسیسلمان فارسی . [ س َ ن ِ ] (اِخ ) یکی از مشاهیر صحابه ٔ پیغمبر و از شخصیت های بسیار بزرگ اسلام است . وی فارسی و دهقانزاده ای از ناحیه ٔ «جی » اصفهان بود. بقولی دیگر از نواحی رامهرمز از مضافات خوزستان است . نام اصلی او «ماهو» یا روزبه است . در کودکی بدین عیسوی گرائید و چون از کشیشان شنیده بود که ظهور پیغمبر تازه ای نزدیک شده است ، خانه ٔ پدر را ترک گفت و در پی یافتن آن پیغمبر به سفر پرداخت . چون به سوریا رسید چندی در شام و موصل و نصیبین اقامت جست تا آنکه در بلاد عرب به اسارت بنی کلب افتاد و مردی از بنی قریظه او را خرید و به یثرب برد. در این شهر از ظهور پیغمبر آگاه شد و چون گفته ها و علائم و نشانه هایی که از کشیش مراد خود شنیده بود در پیغمبر بدید بزودی اسلام آورد. رسول اکرم (ص ) او را ازخواجه اش بخرید و آزاد کرد از آن موقع سلمان ملازم رسول (ص ) بود و نزد او منزلتی خاص یافت . گویند کندن خندق در جنگی که در تاریخ اسلام به غزوه ٔ خندق معروف است به اشارت سلمان بود و کندن این خندق در ممانعت از تجاوز کافران به لشکرگاه مسلمانان اثری بزرگ داشت . برطبق روایتی مشهور رسول (ص ) سلمان را از اهل بیت شمرده است . پس از مرگ پیغمبر اسلام (ص ) سلمان در شمار اصحاب علی علیه السلام و از مؤمنان بخلافت او درآمد و نزد امیرالمؤمنین علی (ع ) نیز منزلتی بزرگ داشت . در خلافت عمربن الخطاب بحکومت مدائن منسوب شد. گویند وقتی عطای وی از بیت المال بدو میرسید، آنرا به صدقه میداد و خود زنبیل میبافت و از کسب دست خویش معیشت مینمود. سلمان گذشته از مقام بزرگی که نزد شیعیان دارد، نزد اهل سنت و جماعت نیز دارای منزلت و مرتبه ای است . وفات او بسال ۳۵ یا ۳۶ هَ . ق . اتفاق افتاده است ، چه بعد از خلافت علی علیه السلام از او خبری در دست نیست .در مدت عمر وی ، مابین محدثین اختلاف است ؛ بعضی گفته اند او حضرت عیسی علیه السلام را دیده . سیدمرتضی در شافی گوید: اصحاب اخبار گفته اند که سلمان فارسی سیصد و پنجاه سال زندگی کرده و بعضی گفته اند زیاده از چهارصد سال زیست و پیداست که این روایت ها به صحت مقرون نیست ، ولی از قرائن معلوم میشود عمری طولانی کرده است . قبر سلمان در مدائن در نزدیکی بغداد است و بنام سلمان پاک شهرت دارد و مسجدی در آن موضع ساخته شده است . این قبر، زیارتگاه مسلمانان است . بالجمله فضائل سلمان فراوان و روایات در شأن او بسیار است . در روایتی از ابوهریره آمده که چون این آیه ٔ «و ان تتولوا یستبدل قوماً غیرکم ثم لایکونوا امثالکم » (قرآن ۳۸/۴۷)، بر رسول (ص ) نازل شد، از او پرسیدند یا رسول اﷲ! چه کسانند که اگر ما اعراض کنیم آنان را بجای ما خواهی گزید؟ سلمان کنار وی نشسته بود؛ دست بر زانوی او زد وبر سبیل تکرار فرمود که این یار و محرم من است . شیخ طوسی در کتاب امالی از منصوربن رومی روایت کند که گفت امام جعفر صادق (ع ) را گفتم :

منبع : http://www.loghatnameh.com

مطالب مرتبط

۱۶ دیدگاه‌

 1. rahil گفت:

  besyar ziba bod.moafagh bashid

  [پاسخ]

 2. آرش قوام پور گفت:

  بسیار عالی بودومثل همیشه خلاصه و مفید.از اینکه در پایان مطالب، مراجع را ذکر نموده ایداز شما قدردانی میکنم.

  [پاسخ]

 3. کیوان گفت:

  با درود
  این نوشتار بدون توهین است بلکه باید بیاموزیم کورکورانه هر چه را بگویند نپذیرد .
  اگر ما بدون تعصب به جنگ خندق نقدی داشته باشیم میتوان دریافت اگر در اینجا سلمان
  فارسی نبود که خندق زدن و یا منجنیق را به تازیان نمی آموخت عاقبت این جنگ و اسلام
  به کجا میکشید ؟ و در طرف دیگر وقتی از پیامبری سخن میگویند که درآفتاب گرم ناگهان
  ابری می آید و سایه بر می افکند و یا در یکشب به عرش میرود و در طرف دیگر الله که
  از هر چیزی خبر دارد و آگاه است و با پیامبرش هر لحظه در تماس بوده در این جنگ
  باید یک بنده آزاد شده به کمک آنها بشتابد ؟

  [پاسخ]

 4. اکبر گفت:

  مرگ بر سلمان فارسی خائن به دین زرتشت و خائن به ایران و خایئ به نوامیس ایرانی خود.
  این مرد کثیف و پست فطرت به یاری و تقویت دینی پرداخت که عاقبت دامن کشور و سرزمین آریایی خودش را گرفت و اعراب حرام مسلک را حاکم کرد.

  [پاسخ]

  جوابگوی شما پاسخ در تاريخ فروردین ۲۷ام, ۱۳۹۰ ۱۳:۰۱:

  خدا لعنت کند تو و فکر تو و مسلک تو را

  [پاسخ]

  فرشاد پاسخ در تاريخ تیر ۲۰ام, ۱۳۹۰ ۱۶:۱۸:

  آریایی و دین زرتشت به ما چه خدمتی کردن که تو سلمان پاک رو لعنت کردی. فرض کنیم دین آریایی داشتی. با کدام کردار نیک و پندار نیک و گفتار نیک گفتن دیگران لعنت کنید

  [پاسخ]

  دشتي پاسخ در تاريخ خرداد ۵ام, ۱۳۹۱ ۱۹:۴۵:

  با سلام و تشکر از مدیریت سایت
  در رابطه با عزیزانی که متعصبانه و جاهلانه حرف می زنند فقط می شود گفت که بدانید پیامبر(ص) که اسلام را آورده فرزند همان اسماعیل و ابراهیم بت شکن است که خداوند او را از اتش نجات داد و خانه کعبه را که بنا کرد از اصحاب کهف حفظ کرد و هزاران معجزه دیگر و بحث از خود عمر جداست و بحث آوردن اسلام به ایران جدا و بعد از او هم کارگزاران علی (ع) در ایران بودند و اگر به آریایی بودن و زرتشتی خود می بالید در آن زمان خود مردم استقبال کردند از آمدن اسلام چون از زرتشتی و آریایی جز اسم و خوار کردن مردم چیزی باقی نبوده. و السلام علی من اتبع الهدی.

  [پاسخ]

 5. آرش قوام پور گفت:

  در جواب اکبر باید بگویم که دوست من ،شما اگر از جای دیگر ناراحت هستید مسئله دیگری است.سلمان فارسی یا همان سلمان پاک از افتخارات ما ایرانیان و نژاد پاک آریاست.همنوایی با دین اسلام و کمک به رسول حق و خاتم انبیا موجب کمک به مردم کشوری بود که از ظلم و جور حاکمان خود به تنگ آمده بودندو با ورود دین اسلام از دست آن حاکمان که طبقه فقیر حق نداشت علم بیاموزد و هرچه کار می کرد را باید برای عیاشی و جنگهای فرسایشی حکومت می پرداخت رها کرد.بله درست است دین زرتشت که سخن از پندار نیک -گفتار نیک و کردار نیک رانده است همانی است که در اسلام عزیز هم آمده است.اما شما که زرتشت را بر اسلام برتری می دهی در مورد این ایرانی یعنی سلمان فارسی و دین مبین اسلام و اعراب چرا اینگونه قضاوت می کنی هم وطنم؟یک زرتشتی هیچگاه به ادیان دیگر توهین نمی کند.

  [پاسخ]

  امیرخان پاسخ در تاريخ اسفند ۲۷ام, ۱۳۹۰ ۰۵:۳۱:

  سلمان فارسی یه خائن بود! بت پرستیدن به از مردم پرست! کاش یه بپ پرست بود حداقل دنبال یه مشت عرب پست نمی افتاد! خیانت به کشور! ساکت بودن دربرابر تجاوز به زنان و دختران هم میهن! دل هم مردی رو میلرزونه! اما این سلمانی که از دوران ابتدایی داریم سنگشو به سینه میزنیم چه کرد؟! تمامی راه ها و میانبر های ایران رو دو دستی تقدیم عمر زنا زاده کرد و اونم مثل برداشتن مو از رو ماست سراسر ایران رو فتح کرد! منم با نظر اکبر موافقم اون یه خائن بود! حالا به کار هایی کرده کاری ندارم! اون کشورش رو فروخت و در برابر تجاوز و قتل و غارتی که از طرف اعراب بر کشور ما تحمیل شد سکوت کرد و چیزی نگفت! اینم شد دین این مرد کثیف که خودش را حامی پیغمبر عربان میدانست!….تو از چه عدالتی سخن میگویی؟! تو از چه دینی سخن میگویی؟! همان دینی که بین مرد و زن تفاوت قائل شد! مثلا زن دیگر نتونست تو مسائل قضاوت و حقوقی کار کند! حال آنکه در جوامع پیش از اسلام با توجه به آئین زرشت یه زن میتونست از تمامی حقوق مردان برخوردار شود! مگه میشه انوشیروانی که زنجیر عدلش معروف هست بی رحم باشد؟! مگر میشود اردشیر بابکان که سال های سال در پارس تحت تاثیر فرهنگ و تمدن ایرانی بود یه آدم بی عدالت باشد!؟ مگر میشود شاپور دوم که در زمان او اعراب نا امنی ایجاد میکردند و مردم روستاهای مرزی رو ناراحت میکردند شب رو نخوابید و به جنگ آنها پرداخت و کلی چیز دیگر….بعد از ورود اسلام و حتی در زمان خلافت علی در ایران خیلی خفقان بود و حتی اونقدر که حکومت های پیش از اسلام در مقابل چنین خفقان و بیرحمی چیزی برای گفتن نداشتند اینا همشون بی دلیل گفته نمیشود کتبی چون تاریخ طبری و دو قرن سکوت یه عده حقایقی رو نوشته….بی زحمت مطالعه کن و بیا و هرچی که از دوران کودکی بهت اموخته اند اکتفا نکن!

  [پاسخ]

 6. mehran گفت:

  همه میدونن (غیر از مسلمونای وحشی) که محمد بچه باز و شهوت پرست بوده هفت هزار سال پیش ایرانی های دین داشتند ( آیین میترائیسم) حالا محمد کثیف میخواد به ما راه و روش زندگی یاد بده ؟
  لعنت بر علی لعنت بر محمد لعنت بر اسلام و مسلمان

  [پاسخ]

 7. طلا گفت:

  متن عالی بود. سلمان فارسی باعث افتخار ماست در جواب کسایی که به سلمان و دینش توهین می کنند اونها به ارزش دین اسلام و دینداری پی نبردند و لذت دینداری آن هم اسلام رو نچشیدند.امیدوارم خدا همه ما رو به راه راست هدایت کنه

  [پاسخ]

 8. آرش قوام پور گفت:

  امیر خان با سلام ،شما احتمالا مردم دوستی را با مردم پرستی اشتباه گرفته اید.ضمنا یادمان باشد که پرهیز از توهین به نژادها جزو اصول اولیه هر دین و آئینی است . حال شما از هر کیش و آئینی که هستید برای ما به عنوان یک انسان محترمید. و بعد اینکه از جنگ و تجاوز به هم میهنانمان گفته اید و احساس خودتان را بیان نموده اید.یقینا جنگ ، جنگ است و پادشاهان ماجراجوی ما هم باید پاسخگوی اینگونه موارد می بودند اما مگر ترک ها و مغول ها و افغان ها وسپاهیان روم زمانی بر این مملکت نتاختند و پیروز نشدند؟ قتل و غارت و تجاوز نکردند؟آن موقع که دیگر سلمان پارسی ای در کار نبود که این حوادث را بر گردن او بیندازیم.فرموده بودی که پیامبر عریان، منظور حضرتعالی را خوب نفهمیدم. اگر قناعت و مناعت طبع و ساده پوشی پیامبر بزرگ اسلام را مد نظر داری که ایشان همسر یکی از زنان بزرگ و متمول اشراف زاده در زمان خودشان، یعنی خدیجه کبری بود که به خاطر عشق به آئین و سیره اسلام دارایی خود را به محمد داد تا او نیز به فقرا ببخشد.از نبود عدالت بین مرد و زن گفته ای دوست من، شاید منظور شما تفاوت بین مرد و زن باشد که این یک قانون کلی و طبیعی است که ربطی به ادیان ندارد بلکه بسته به تفاوت و فیزیک مرد و زن در سیستم آفرینش و وضعیت جسمانی و احساسی، حقوقی به مرد و زن تعلق می گیرد که تحت شرایطی این قوانین و حقوق با هم برابر نیستند.و بعد اینکه امام علی در ایران هیچ گاه خلافت نکردند دوست من و خوشحال می شوم که بخشهایی را که به تاریخ طبری ربط داده اید با ذکر شماره و قسمت بیان فرمائید. ارادتمند شما

  [پاسخ]

 9. تینا گفت:

  در جواب اونهایی که خیلی راحت توهین میکنند به سلمان فارسی واسلام و پیامبر و حضرت علی هیچ نمیتوان گفت مگر اینکه خدا هدایتتون کنه اگه ۲ تا کتاب مطالعه میکردین از این حرفا نمیزدین

  [پاسخ]

 10. سام نریمان گفت:

  شما که میدونین تاریخ وطن ما از همون اول یگانه پرست بوده حال این کشور متمدن باید از پابرهنگان بادیه نشین درس خداشناسی بیاموزه؟
  شما فرض بگیرین من به دلایلی وطن را ترک گفته به کشور دشمن پناه ببرم حال این کشور آمریکا انگلیس یا هم کشور تازی ها باشد من تمام راه های ورود به کشور رو به آنها یاد بدم و آنها هم بیان و بیش از ۳۰۰ سال به ما حکومت کنند برو قرآن رو باز کن و ببین کجای اون نوشته که مردم رو زیر سلطه و استمار بگیرین و به زنان آنها تجاوز کنید با زور شمشیر به آنها بگین مسلمان شوند حال اگه یک نفر بیاد سلمان رو از بردگی نجات بده اون باید آنقدر نمک گیر بشه که همچین خیانتی به وطن بکنه؟
  وشما تینا خانوم که پیشنهاد میکنی ۲تا کتاب بخونیم تا از این حرفا نزنیم خودت هم میدونی تمام کتاب های تاریخی مارو تحریف کردن تا به نفع خودشون بنویسن چرا از رسادت ها و بزرگی هایی که پادشاهان و سرداران ما قبل از اسلام کردن چیزی نوشته نشده. من به شما پیشنهاد میکنم ۲تا کتاب تحریف نشده بخونین و گول این کتابهای دروغی روهم نخورین کسانی هم که باعث افتخار ما پارسی زبانان هستند کوروش بزرگ و انوشیروان دادگرند نه سلمان خائن و اثال آن

  [پاسخ]

 11. بابک خرمدین گفت:

  شما که میدونین تاریخ وطن ما از همون اول یگانه پرست بوده حال این کشور متمدن باید از پابرهنگان بادیه نشین درس خداشناسی بیاموزه؟
  شما فرض بگیرین من به دلایلی وطن را ترک گفته به کشور دشمن پناه ببرم حال این کشور آمریکا انگلیس یا هم کشور تازی ها باشد من تمام راه های ورود به کشور رو به آنها یاد بدم و آنها هم بیان و بیش از ۳۰۰ سال به ما حکومت کنند برو قرآن رو باز کن و ببین کجای اون نوشته که مردم رو زیر سلطه و استمار بگیرین و به زنان آنها تجاوز کنید با زور شمشیر به آنها بگین مسلمان شوند حال اگه یک نفر بیاد سلمان رو از بردگی نجات بده اون باید آنقدر نمک گیر بشه که همچین خیانتی به وطن بکنه؟
  وشما تینا خانوم که پیشنهاد میکنی ۲تا کتاب بخونیم تا از این حرفا نزنیم خودت هم میدونی تمام کتاب های تاریخی مارو تحریف کردن تا به نفع خودشون بنویسن چرا از رسادت ها و بزرگی هایی که پادشاهان و سرداران ما قبل از اسلام کردن چیزی نوشته نشده. من به شما پیشنهاد میکنم ۲تا کتاب تحریف نشده بخونین و گول این کتابهای دروغی روهم نخورین کسانی هم که باعث افتخار ما پارسی زبانان هستند کوروش بزرگ و انوشیروان دادگرند نه سلمان خائن و اثال آن

  [پاسخ]

 12. الناز مینایی گفت:

  سلمان فرد خوبی توصیف شده چون دوست پیامبر بوده و کتبی هم که درباره او نوشته شده تم دینی و مذهبی داره
  اما اگه مثلا حاکمان ایران در مورد وی کتابی مینوشتن هم بنظرشون سلمان دوست و پاک بود؟!!!
  ب عنوان یک ایرانی فکر کنید نه به عنوان یک مدافع اسلام و پیامبر!!!!

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *