زندگانی علی همدانی

علی همدانی (زادهٔ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۶۴ در تهران) خبرنگار و مجری ایرانی بریتانیایی بخش جهانی بی‌بی‌سی، کارشناس و مدرس رسانه و دامپزشک است. او چندین بار نامزد دریافت چندین جایزه بین‌المللی خبرنگاری از جمله One world media awards شده است.

علی همدانی تحصیلاتش را در رشته دکتری دامپزشکی در خرداد ۱۳۸۸، در دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج به پایان برده‌است. او کار روزنامه نامه نگاری را از پایان سال ۱۳۸۵ خورشیدی، با اجرا و تهیه گزارش‌های رادیویی از فرهنگ روز و سبک زندگی جوانان در ایران برای برنامه‌های زیگزاگ و روز هفتم بخش فارسی رادیوی بی‌بی‌سی و با نام مستعار «زیگعلی» آغاز کرد. شهرت اولیه وی مدیون تهیه گزارشها و گفتگوها با هنرمندان زیرزمینی و تمرکز بر هنر خیابان محور و فرهنگ موازی است. خبرگزاری حکومتی فارس و چند رسانه دولتی دیگر در ایران، وی را عامل مطرح شدن بسیاری از خوانندگان زیرزمینی ایران، معرفی کردند. علی همدانی در سال ۱۳۸۸ برای ادامه فعالیت‌های روزنامه‌نگاری به بریتانیا رفت و کار در بخش فارسی بی‌بی‌سی را با پیوستن به تلویزیون بی‌بی‌سی پی گرفت. علی همدانی در طول دوران فعالیت با گزارش‌های جسورانه دربارهٔ واقعیت‌های اجتماعی و سیاسی گفته نشده ایران و پوشش خبری موضوعات حساس، بارها جنجال آفرید. او نخستین خبرنگار ایرانی است که وضعیت اسفبار دگرباشان ایرانی را در زمان کار در داخل ایران برای رسانه‌های بین‌المللی گزارش کرد و پس از خروج از ایران بارها به بحث و گزارش وضعیت دگرباشان ایرانی در داخل و خارج از ایران پرداخت. او جزو معدود خبرنگاران ایرانی خارج از کشور است که موفق شده با مقامات جمهوری اسلامی ایران گفتگوی خبری انجام دهد. گفتگوهای او با چهره‌های بین‌المللی سیاسیت، حقوق بشر، فرهنگ و هنر نیز خبرساز بوده است. علی همدانی خبرنگار ایرانی است که پس از آزادی خانم آنگ سان سوچی، رهبر دمکراسی خواهی برمه و برنده جایزه صلح نوبل از حصر خانگی، در سال ۲۰۱۱ میلادی، با او گفتگوی تلویزیونی انجام داد. خانم سوچی در این گفتگو به حصر خانگی موسوی و کروبی هم اشاره کرد. او گفتگوهای متعددی با شخصیت‌های هنری، فرهنگی و سیاسی ایران داشته است.

بخوانید:  زندگانی پرویز شهریاری

رادیو و تلویزیون فارسی بی‌بی‌‌سی:

علی همدانی کار خود را با برنامه زیگزاگ رادیوی فارسی بی‌بی‌سی آغاز کرد. او اجرای تلویزیونی خود را در برنامه‌های نوبت شما و امروزی‌ها انجام داد و سپس به بخش خبر تلویزیون بی‌بی‌سی پیوست. از سال ۱۳۹۱ او از مجریان دایمی برنامه چشم‌انداز بامدادی بی‌بی‌سی است. از زمان پیوستن او به رادیوی بی‌بی‌سی این رسانه دستخوش تحولات عمده‌ای شده است. با همکاری نزدیک او، از خرداد ۱۳۹۴ رادیوی دیداری بی‌بی‌سی فارسی افتتاح شد و به شمار مخاطبان آن افزوده شد. این برنامه رادیو تلویزیونی، نقش پررنگی در پوشش تحولات ایران بر عهده داشته است از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای در بهمن ۱۳۹۴، این برنامه رادیویی را متهم کرد که قصد دارد بر انتخابات مجلس ایران اثر بگذارد.

کار در افغانستان :

سفرهای مکرر علی همدانی به افغانستان از سال ۱۳۹۲ و در همکاری با سرویس جهانی بی‌بی‌سی و یونیسف آغاز شد. او سفرنامه‌هایش را وبلاگ کابل من منتشر می‌کند و از جمله افغانستان را میهن دوم خویش می‌نامد. سفرهای علی همدانی به افغانستان، برای آموزش خبرنگاران جوان افغان و رسانه‌های محلی در سراسر کشور است.

جنجال‌ها:

در جریان حمله رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران به کارمندان رسانه‌های بین‌المللی فارسی زبان، علی همدانی از جانب رسانه‌های حکومتی متهم به رابطه نامتعارف با همکاران خود شد. رسانه‌های حکومتی از جمله صدا و سیما، خبرگزاری فارس و روزنامه وطن امروز، کارمندان مرد بخش فارسی بی‌بی‌سی را متهم کردند تا به همکاران زن خود تعرض کردند و در این میان نام علی همدانی در کنار سایر مدیران و خبرنگاران این رسانه از جمله صادق صبا، پونه قدوسی، نفیسه کوهنورد و فرن تقی‌زاده آورده شد. علی همدانی با انتشار نامه سرگشاده‌ای که در رسانه‌های ایران هم منتشر شد همه این ادعاها را تکذیب کرد. گفتگوهای او با مقامات جمهوری اسلامی، نیروهای بسیج، خوانندگان زیر زمینی ایران و نیز مستندهای او دربارهٔ دگرباشان ایرانی همواره با جنجال و هیاهوی رسانه‌ای همراه بوده است.

بخوانید:  زندگانی رامین جوادی

دستگیری:

علی همدانی در آبان ۱۳۸۷ و پس از دو سال فعالیت برای رسانه‌های بین‌المللی از جمله بی‌بی‌سی در ایران، توسط وزارت اطلاعات احضار شد. او در توصیف بازجویی‌های خود نوشته که مأموران وزارت اطلاعات او را به هتل استقلال در شمال تهران احضار کردند و با نشان دادن حکم دادگاه انقلاب او را به اتهام جاسوسی برای سفارت بریتانیا در تهران بازداشت کردند. او پس از انتخابات جنجال‌برانگیز ریاست جمهوری سال هشتاد وهشت و در سایه فشارهای حکومت ایران از کشور خارج شد و کارش را در دفتر بی‌بی‌سی در لندن پی گرفت.

فیلم‌ها و مستندهای رادیویی:

نوروز ۱۳۸۹ – مستند نوروز در جزیره
دی ۱۳۸۹- مستند اینجا لندن است
اردیبهشت ۱۳۹۰ – گفتگو با آنگ سان سوچی
بهمن ۱۳۹۰ – فیلم کوتاه ۴۵ امین سالگرد خاموشی فروغ فرخزاد
بهمن ۱۳۹۰ – مستند رادیویی چند قصه از زندگی فروغ فرخزاد
اردیبهشت ۱۳۹۱- مستند رادیویی درباره همجنسگرایان ایرانی پناه‌جو در ترکیه
دی ۱۳۹۱ – گفتگو با بسیجی “دهان گشاد”
نوروز ۱۳۹۳- مستند تهران باله ندارد
آبان ۱۳۹۳ – مستند فارسی زیر تیغ جنسیت
آبان ۱۳۹۳ – مستند Iran’s sex change solution برای تلویزیون سرویس جهانی بی‌بی‌سی
بهمن ۱۳۹۳ مستند رادیویی Iran special برای برنامه world tonight کانال چهار رادیوی بی‌بی‌سی
اردیبهشت ۱۳۹۴ – مستند Iran’s sex change solution برای کانال چهار تلویزیون بی‌بی‌سی
خرداد ۱۳۹۴ – سریال رادیویی مسافران مدیترانه: پناهجویان ایرانی در اروپا
مهر ۱۳۹۴ – مستند رادیویی From Abadan to Aberdeen برای کانال چهار رادیوی بی‌بی‌سی
خرداد ۱۳۹۵ فیلم کوتاه Too gay to be Mullah برای بخش جهانی بی‌بی‌سی: زندگی یک آخوند همجنس‌گرا ایرانی

بخوانید:  زندگانی مرجان محتشم

.ویکیپدیا

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of