تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگانی همایون شجریان

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

ملیت :  ایرانی
  –  
قرن : ۱۴

بیوگرافی
 
همایون شجریان (۳۱متولد اردیبهشت ۱۳۵۴ تهران) خوانندهٔ موسیقی سنتی ایرانی و نوازندهٔ تنبک و کمانچه است. وی پسر محمدرضا شجریان و برادر مژگان شجریان می‌باشد.
 
زندگی‌نامه و فعالیت هنری
همایون شجریان در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۵۴ در تهران در خانواده‌ای سرشار از موسیقی متولد شد. وی فرزند محمدرضا شجریان است و از کودکی علاقه به موسیقی و ریتم در او نمایان بود تا آن که با تشخیص پدر نزد ناصر فرهنگ‌فر به فراگیری تکنیک و شناخت ریتم که اساس موسیقی است پرداخت و چند سالی هم آموختن را نزد جمشید محبی ادامه داد. از ده‌سالگی به همراه خواهرانش نزد پدر آواز را شروع کرد و در دوران بلوغ روزانه تکنیک آواز و صداسازی را به‌صورت فشرده فراگرفت. در همان زمان به هنرستان موسیقی رفت و کمانچه را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرد و در خارج از هنرستان به ادامهٔ فراگیری آن نزد اردشیر کامکار و آشنایی با تار و سنتور به صورت گوشی پرداخت.
او از سال ۱۳۷۰ به‌همراه محمدرضا شجریان در کنسرت‌های آمریکا، اروپا و ایران (با تنبک) همراهی کرد و از ۱۳۷۸ به بعد در صحنهٔ کنسرت‌ها به هم‌خوانی با پدرش پرداخت. اولین اثر با حضور او یاد ایام نام دارد که در آن اثر همایون شجریان تنبک نوازی را بر عهده داشته‌است. همایون شجریان کنسرت‌های بسیاری را با بزرگان موسیقی اجرا کرده و آثار زیادی را به همراه آنان در ایران و جهان منتشر کرده‌است که می‌توان به آلبوم کنسرت‌های «بی تو بسر نمی‌شود» و «فریاد» اشاره کرد که هردو اثر در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ نامزد دریافت جایزه گرمی شدند.
همایون شجریان به آهنگسازی برای سایر خوانندگان نیز مشغول بوده است؛ از جمله، تصنیف «دل سِتان» با مطلع «ای کاروان آهسته ران» را برای «علیرضا افتخاری» در آلبوم «قصه ی شمع» آهنگسازی کرده است.
اولین آلبوم همایون شجریان که به تنهایی خوانندگی آن را بر عهده داشت «نسیم وصل» نام دارد که آهنگ‌سازی آن را محمدجواد ضرابیان بر عهده داشته‌است در سال ۱۳۸۲ منتشر شد. این سرآغازی بود بر اجرای کنسرت‌ها و آلبوم‌های مستقل او. وی پس از آن در سال ۱۳۸۳ دو آلبوم شوق دوست و ناشکیبا را منتشر کرد و در سال ۱۳۸۴ نقش خیال را به آهنگ‌سازی علی قمصری به بازار عرضه کرد که با استقبال فراوانی روبرو شد. پس از آن در مهرماه ۱۳۸۵ آلبوم با ستاره‌ها که حاصل همکاری او با محمدجواد ضرابیان می‌باشد را به بازار عرضه کرد. در سال ۱۳۸۷ دو آلبوم قیژک کولی و خورشید آرزو را با همکاری گروه دستان منتشر کرد. او آب، نان، آواز را به آهنگسازی علی قمصری در سال ۱۳۸۸ و آلبوم شب جدایی را در سال ۱۳۸۹ منتشر کرد. در سال ۱۳۹۰ او آلبوم شوق نامه و ای جان جان بی‌من مرو را عرضه کرد. آلبوم شوق نامه به نوعی بازیابی تصانیف منسوب به عبدالقادر مراغه‌ای است که حاصل ۴ سال تلاش گروهی به سرپرستی محمدرضا درویشی است.
البته همایون شجریان تا سال ۱۳۸۸ پدرش را در اجراها همراهی می‌کرد. این دو مدت زمانی عضو گروه آوا بودند و در این دوران دو آلبوم غوغای عشق‌بازان و کنسرت محمدرضا شجریان و گروه آوا اجرا و به بازار عرضه شدند.
ترانه «وطن» بر اساس شعری با همین نام از سیاوش کسرایی از کارهایی بود که همایون شجریان چندی قبل از خرداد ۱۳۸۸ منتشر کرد.
 
 
آلبوم خداوندان اسرار
 
خداوندان اسرار که هجدهمین آلبوم موسیقی همایون شجریان به حساب می‌آید که به عنوان خواننده اصلی در آن حضور دارد و بعد از تجربه موفق و جهانی «مستور و مست» یک اثر پنج قسمت است که به صورت صوتی و تصویری و یک مستند به نام «آنسوی آیینه‌ها» به کارگردانی رخشان بنی اعتماد عرضه خواهد شد. «خداوندان اسرار» شامل دو بخش است. در بخش اول آن ساز و آوازی بداهه در مقام اصفهان با اشعاری از مولوی اجرا شده و بخش دوم شامل روایتی با نام «رهایی» در سه پرده «مهتاب، خداوندان اسرار، جانی و صد آه» روی اشعاری از خیام، مولوی و حافظ است. در این آلبوم موسیقی، آزاد میرزاپور (بربت)، حسین رضایی نیا (دف)، همایون نصیری (سازهای کوبه‌ای)، آیین مشکاتیان (کوزه)، محمت اکاتای (سازهای کوبه‌ای)، آرشاک ساهاکیان (دودوک)، آرین کشیشی (گیتار باس) و سهراب پورناظری (تنبور) آواز همایون شجریان را همراهی کرده‌اند. این اثر که در ایران، ترکیه و آمریکا ضبط شده، در ایران توسط «غلامرضا صادقی» میکس و مسترینگ شده و توسط شرکت موسیقی «ایران‌گام» منتشر شده‌است.
 
 
آثار
 
آلبوم‌ها

 
 
قاصدک ۱۳۷۳  
یاد ایام ۱۳۷۴            
شب وصل       ۱۳۷۶            
معمای هستی  ۱۳۷۶  
آهنگ وفا       ۱۳۷۸            
زمستان است   ۱۳۷۹            
بی تو بسر نمی‌شود     ۱۳۸۱            
فریاد   ۱۳۸۱            
نسیم وصل      ۱۳۸۲  
ناشکیبا ۱۳۸۳            
شوق دوست   ۱۳۸۳            
نقش خیال      ۱۳۸۴            
با ستاره‌ها       ۱۳۸۵  
ساز خاموش    ۱۳۸۶  
سرود مهر       ۱۳۸۶  
غوغای عشق‌بازان       ۱۳۸۶  
کنسرت محمدرضا شجریان و گروه آوا  ۱۳۸۷            
قیژک کولی     ۱۳۸۷            
خورشید آرزو   ۱۳۸۷  
آه باران ۱۳۸۸            
آب، نان، آواز   ۱۳۸۸            
شب جدایی     ۱۳۸۹
سه نوایی        آسمانی ۱۳۹۰  
شوق نامه       ۱۳۹۰  
ای جان جان بی‌من مرو         ۱۳۹۰
سیمرغ ۱۳۹۱  
کنسرت سیمرغ ۱۳۹۱  
چه آتش‌ها      ۱۳۹۲            
نه فرشته‌ام نه شیطان   ۱۳۹۲            
آلبوم مشترک با علیرضا قربانی  ۱۳۹۳  
آرایش غلیظ    ۱۳۹۳   مستور و مست ۱۳۹۳            
خداوندان اسرار ۱۳۹۴            
خداوندان اسرار (تصویری)      ۱۳۹۵  
رگ خواب       ۱۳۹۵  
هنر شهر         موسیقی فیلم (رگ خواب- حمید نعمت‌الله) همراه با دکلمه حمید نعمت‌الله
موسیقی نمایش سی     ۱۳۹۶                                        
امشب کنار غزل‌های من بخواب         ۱۳۹۶  
 
 
تک‌آهنگ‌ها
 
تصنیف صدای تو را دوست دارم
موسیقی سریال «شهرآشوب»
موسیقی فیلم «آتش سبز»
اپرای عروسکی مولوی
تصنیف خلیج پارس، تصنیف ایران
موسیقی سریال «رسم عاشقی»
بازخوانی تصنیف دل شدگان
قطعه بار دگر فراموشی
دو قطعه‌ی “نوروز” و “نوروز خوانی”

منبع: http://rasekhoon.net/mashahir/show/601925/همایون-شجریان/

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of