تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه الهه

بهار غلامحسینی متخلص به الهه از خواننده قدیمی زن ایرانی بود. وی در تهران  متولد شد.

زندگینامه الهه

بهار غلامحسینی متخلص به الهه از خواننده قدیمی زن ایرانی بود. وی در تهران  متولد شد. از کودکی عاشق خوانندگی بود لیکن خانواده‌اش در آن موقع خیلی به خوانندگی دختر خود علاقه‌ای نداشتند. به همین جهت معمولاً به صورت پنهانی در اتاق برای خودش آواز می خواند. در بهمن ۱۳۳۳ به اصرار خانواده با یعقوب یگانه ازدواج کرد. همسرش از هنرش حمایت کرد و در موفقیتش سهم بسیار داشت. پس از چندی از طریق مجید وفادار که در همسایگی خانه پدری الهه زندگی می‌کرد، سپس از طریق داوود پیرنیا وارد عرصه موسیقی شد.الهه یکی از مهم ترین خوانندگان تاریخ موسیقی ایران است. او با صدای خود بسیاری از آوازهای سنتی، پاپ، جاز و استاندارد را به شهرت رسانده است. صدای او آنقدر دلنواز بود که داوود پیرنیا، بنیانگزار و مدیر برنامه “گلها” در رادیو ایران الهه را برای مدیریت این برنامه انتخاب نمود. صدای او بیش از هر خواننده دیگری در برنامه “گلها” پخش شده است.

زندگی هنری

این خواننده قدیمی زن از شاگردان عبدالله دوامی، استاد بزرگ ردیف موسیقی ایران و غلامحسین بنان، از خوانندگان نامدار موسیقی سنتی ایران بود و در سن ۲۷ سالگی صدای او مورد توجه داوود پیرنیا، تهیه‌کننده برنامه گل‌ها در رادیو ایران قرار گرفت که برنامه اصلی موسیقی در رادیو به‌شمار می‌رفت و خاص موسیقی سنتی بود.

نخستین پخش رسمی صدای این خواننده قدیمی زن با نام پریچهر در فیلم «مردی که رنج می‌برد» بود که در سال ۱۳۳۶ اکران گشت. مجید وفادار او را برای خواندن در این فیلم معرفی کرد.[۲]الهه با اجرای ترانه معروف «رسوای زمانه» که شعر آن را بهادر یگانه سروده بود با آهنگسازی همایون خرم به رادیو راه یافت و به مدت پانزده سال از خوانندگان اصلی برنامه گلها بود. بسیاری از ترانه‌هایی که با صدای الهه خوانده شده از ساخته‌های همایون خرم است. از جمله مشهورترین اجراهای او خواندن ترانه «از خون جوانان وطن لاله دمیده»، ساخته و سروده عارف قزوینی بود که روح‌الله خالقی آن را برای ارکستر بزرگ تنظیم کرد و با صدای الهه اجرا شد.

زندگینامه الهه

سخنان پایانی در مورد این خواننده قدیمی زن

در سال‌های بعد این خواننده قدیمی زن ترانه‌هایی نیز در قالب پاپ اجرا کرد، اما عمدتاً به عنوان خواننده سنتی مطرح بود. همچنین ترانه رفته ساخته همایون خرم یکی از ماندگارترین آهنگ‌های الهه است.وی نزدیک به پنجاه سال در عرصه موسیقی ایران فعال بود و بیش از یکصد قسمت از مجموعه قدیمی و مشهور برنامه گل‌ها را در رادیو ایران اجرا کرد، او در طول فعالیت هنری‌اش بیش از ۷۰۰ ترانه اجرا کرد. الهه در بیشتر برنامه‌های موسیقی رادیوی زمان خود حضوری فعال داشته‌است.الهه در طول دوران خوانندگی خود با آهنگسازانی چون پرویز یاحقی و همایون خرم ، محمد عبدالصمدی ، جواد لشگری ونیز تعداد زیادی از شاعران و ترانه‌سازان مشهور همکاری کرد.

منبع ویکی‌پدیا ایران اینتر لینک
ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of