تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه رابرت اوپنهایمر

رابرت اوپنهایمر، یکی از دانشمندان فیزیک در جهان بوده و ملیت المانی داشته است.

زندگینامه رابرت اوپنهایمر

رابرت اوپنهایمر، یکی از دانشمندان فیزیک در جهان بوده و ملیت المانی داشته است. وی استاد کالج برکلی بود. وی همراه با انریکو فرمی، به خاطر نقشش در پروژه منهتن، پروژه‌ ای در زمان جنگ جهانی دوم که به ساخت اولین بمب اتمی منجر شد، در جهان به عنوان «پدر بمب اتمی» شناخته شده‌ است.اوپنهایمر، سال ۱۹۰۴ در یک خانواده یهودی-آلمانی مهاجر در نیویورک-آمریکا به دنیا آمد. پدرش یک وارد کننده ثروتمند لباس بود که در سال ۱۸۸۸ از آلمان به آمریکا مهاجرت کرده بود. برادر کوچک وی، فرانک اوپنهایمر نیز فیزیکدان بود.

زندگینامه رابرت اوپنهایمر

رابرت اوپنهایمر، فیزیک، شرقشناسی، زبانشناسی و شیمی را در دانشگاه هاروارد زیر نظر پرسی ویلیام بریجمن فیزیکدان معروف آمریکایی تحصیل کرد و با درجه ممتاز فارغ‌ التحصیل شد. سپس برای ادامه تحصیل به کمبریج رفت که آنجا با ارنست رادرفورد آشنا شد. در گوتینگن (آلمان) با نیلز بوهر و ادوارد تلر همکاری کرد و با فیزیکدان مشهور انگلیسی پاول دیراک شریکی زندگی می‌کرد. به این ترتیب وی در گوتینگن، دکترای خود را سال ۱۹۲۷ تحت نظر ماکس بورن به پایان رسانید. او همچنین تقریب بورن-اپنهایمر را گسترش داد که هم‌اکنون در فیزیک کوانتومی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ و همچنین در معادله تولمن-اوپنهایمر-ولکوف نیز تأثیر بسزایی داشته‌ است. پس از بازگشت از اروپا، همزمان دانشیاری در دانشگاه برکلی و مؤسسه فناوری کالیفرنیا (کل تک) به او پیشنهاد شد و او از ۱۹۲۹ تا ۱۹۴۳ در این دو دانشگاه به تدریس و تحقیق پرداخت.

زندگینامه رابرت اوپنهایمر

نفس های اخر در بیوگرافی رابرت اوپنهایمر

مطالب خواندنی:

زندگینامه شارلمان

رابرت اوپنهایمر در اوج دوران مک کارتیسم، در سال ۱۹۵۴، لویس استراوس، Lewis Strauss، رئیس هیت مدیره کمسیون انرژی اتمی آمریکا (AEC)، که شواهدی بر جاسوسی شوروی ها از برنامه اتمی آمریکا داشت و به خاطر پیشینه چپ گرایانه اوپنهایمر و مخالفت های رابرت اوپنهایمر با توسعه اتمی آمریکا، خصوصاً توسعه بمب هیدروژنی، به او مشکوک بود، یک دوره سؤال و جواب یک ماهه از اوپنهایمر برگزار کرد و در نهایت اجازه های امنیتی او را لغو کرد. از جمله اتهامات رابرت اوپنهایمر، تعلل او در لو دادن یکی از دوستان کمونیستش، هوکان کاوالیر بود که به او پیشنهاد انتقال اطلاعات به شوروی داده بود. لغو اجازه امنیتی رابرت اوپنهایمر به معنای پایان دادن همکاری اوپنهایمر با دولت آمریکا در پروژه های سری بود. البته اوپنهایمر همچنان مدیر مؤسسه مطالعات پیشرفته بود و به فعالیتش در آن مرکز ادامه داد.

زندگینامه رابرت اوپنهایمر

با به قدرت رسیدن دموکراتها (جان اف کندی) و پایان دوران مک کارتیسم، در سال ۱۹۶۳ جایزه انریکو فرمی که بالاترین عنوان از طرف سازمان انرژی اتمی آمریکا بود، به رابرت اوپنهایمر اعطا شد. او در ۱۸ فوریه ۱۹۶۷ در خانه اش در پرینستون، در ۶۲ سالگی، در اثر سرطان حنجره درگذشت.

سریال تلویزیونی با عنوان “اوپنهایمر از دانشمندان فیزیک” ساخت ۱۹۸۰ بی بی سی، برنده سه جایزه بفتا شد. فیلم مستند “فردای ترینیتی” (The Day After Trinity) نامزد جایزه اسکار و برنده جایزه پی بادی شد. علاوه بر سینما و تلویزیون، زندگینامه های بسیاری در مورد اوپنهایمر منتشر شده است.

منجمله اثر “پرومته آمریکایی، توفیق و تراژدی جی. رابرت اوپنهایمر”اثر بسیار زیبای کای بیرد و مارتین شروین در سال ۲۰۰۵ که در سال ۲۰۰۶ قهرمان جایزه پولیتزر در رشته زندگینامه شده است. کاتبی از تبار آلمان، هاینار کیپهارت، بر پایه بازجویی های رابرت اوپنهایمر تئاتری با اسم “قضیه رابرت اوپنهایمر” در سال ۱۹۶۴ انتشار داده است که در ایران با ترجمه نجف دریابندری از سمت انتشارات خوارزمی به چاپ رسیده است.
منبع ویکی‌پدیا راسخون
ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of