تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه رابرت کخ

روبـِرت کُخ پزشک مشهور و دانشمند آلمانی که به دلیل مطالعاتش در زمینه عوامل میکروبی و کشف عامل بیماری سل که به نام وی باسیل کخ نیز نامید می‌شود، مشهور است.

زندگینامه رابرت کخ

روبـِرت کُخ پزشک مشهور و دانشمند آلمانی که به دلیل مطالعاتش در زمینه عوامل میکروبی و کشف عامل بیماری سل که به نام وی باسیل کخ نیز نامید می‌شود، مشهور است. وی در سال ۱۸۸۲ میلادی میکوباکتریوم توبرکلوزیس را توصیف نمود.رابرت کخ در سال ۱۸۴۳ در گلاستال آلمان متولد شد، او در دوران کودکی یک نابغه بود. زمانی که او تنها ۵ ساله بود خود را به خواندن روزنامه عادت داده بود. به خواندن ادبیات کلاسیک علاقه داشت و متخصص شطرنج بود. زمانی که در دبیرستان بود به علوم علاقه‌مند شد و تصمیم به مطالعه زیست‌شناسی گرفت. کخ مدرک پزشکی خود را از دانشگاه گوتینگن آلمان در سال ۱۸۶۶ به دست آورد.

مشارکت‌ها و دستاوردها این ادم در عرصه پزشکی

کخ به‌عنوان یک دانشجوی پزشکی به آسیب‌شناسی و بیماری‌های عفونی علاقه شدیدی پیدا کرد. پس از کار به‌عنوان یک پزشک در بسیاری از شهرهای کوچک سراسر آلمان، او به‌عنوان یک جراح نظامی در طول جنگ فرانسه و پروس (۱۸۷۰-۱۸۷۲) داوطلب شد. او پس از جنگ به‌عنوان افسر پزشکی برای منطقه ولستین منصوب شد.

زندگینامه رابرت کخ

وظیفه اصلی او به‌عنوان افسر پزشکی، بررسی شیوع بیماری‌های باکتریایی عفونی بود. کخ به انتقال سیاه‌زخم از گاو به انسان علاقه‌مند بود. از آنجا که کخ از روند حاکم تائید علت بیماری‌های عفونی خیلی راضی نبود، او چهار معیار را در سال ۱۸۹۰ فرمول‌بندی کرد که باید برای تصدیق علت یک بیماری عفونی به دست آورد. این قوانین به‌عنوان “انگاره‌های کخ” و یا “انگاره‌های هنله-کخ” نامیده می‌شد. آسیب‌شناس آلمانی فریدریش گوستاو یاکوب هنله در تحقیقات کخ همکاری می‌کرد.

 

فوت این پزشک مشهور

کمک‌های درخشان رابرت کخ در سال ۱۹۰۵ به رسمیت شناخته شد و جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی را برای او به همراه آورد. کاربردهای پزشکی بیوتکنولوژی هنوز هم به‌شدت به اصول کخ از تأیید علل بیماری‌های عفونی بستگی دارد. کخ در سال ۱۹۱۰ در منطقه جنگل سیاه آلمان درگذشت. او ۶۶ ساله بود.

منبع ویکی‌پدیا ویکی 5040
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.