تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه لطفعلی صورتگر

او مدرس دانشگاه اهل شعر کاتب و مترجم هم عصر ایرانی است.لطفعلی صورتگر پسر میرزا محمد علی از زیبا نویسان بنام شیراز ، در شیراز در سال ۱۲۷۹ متولد شد.

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

محتویات
  1. زندگی

 

زندگی

او مدرس دانشگاه اهل شعر کاتب و مترجم هم عصر ایرانی است.لطفعلی صورتگر پسر میرزا محمد علی از زیبا نویسان بنام شیراز ، در شیراز در سال ۱۲۷۹ متولد شد. جد وی آقا لطف علی شیرازی معروف به لطف علی صورتگر از نقاشان چیره‌دست قرن سیزدهم هجری بود که کارهای او در موزه‌های پاریس و لنینگراد و موزه اسناد و کتابخانه ملی شیراز و همچنین در موزه رضا عباسی تهران موجود است. لطفعلی صورتگر تحصیلات ابتدایی را در شیراز به پایان رساند. سپس به هند رفت و دوره متوسطه را در آنجا به پایان رسانید. سپس به ایران بازگشت و به خدمت ادارات دارایی و فرهنگ درآمد، و مجله «سپیده‌دم» را در شیراز تأسیس کرد. در سال ۱۳۰۶ خورشیدی برای ادامه تحصیل به لندن رفت و در رشته زبان و ادبیات انگلیسی درجه دکتری گرفت.

مطالب خواندنی:

زندگینامه منوچهر نوذری

زندگینامه حبیب

موضوع پایان‌نامه دکتری او «نفوذ ادبیات ایران در ادبیات انگلستان در قرن پانزدهم و شانزدهم میلادی» بود.لطفعلی صورتگر پس از بازگشت از انگلستان به تدریس ادبیات فارسی و انگلیسی پرداخت و چندی نیز ریاست دانشگاه شیراز را به عهده داشت. مدتی نیز مدیر مجله آموزش و پرورش و عضو فرهنگستان ایران بود. لطفعلی صورتگر سفرهایی به کشورهای شوروی، آمریکا و پاکستان کرد، و به مدت یک‌ سال به عنوان استاد در دانشگاه کلمبیا به تدریس پرداخت. لطفعلی صورتگر در بعد از ظهر ۳ مهر ۱۳۴۸ در شیراز در سن ۶۹ سلگی درگذشت. آرامگاه او در حافظیه شیراز است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of