تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه پارمیس

کمبوجیه فرزند کوروش کبیر برای تسخیر سرزمین مصر به این کشور با ارتش خود به راه می افتد لیکن بعد از تسخیر مصر در مسیر برگشت به قتل می رسد.

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

زندگینامه پارمیس

کمبوجیه فرزند کوروش کبیر برای تسخیر سرزمین مصر به این کشور با ارتش خود به راه می افتد لیکن بعد از تسخیر مصر در مسیر برگشت به قتل می رسد. در این بین معنی به اسم گئومات از نبودن کمبوجیه استفاده نا به جا شد. و بردیا یکی دیگر از پسرهای کوروش را به قتل می رساند و به دروغ ادعا می‌کند که بردیاست و تخت سلطنت را غصب می‌کند اما پارمیس که دختر بردیای واقعی بوده از این دسیسه پرده برمی‌دارد. و شخصیت اصلی گئومات و نقشه او را افشا میکند. بزرگان هخامنشی بردیای دروغین را از سلطنت برکنار کردند، داریوش بزرگ را جانشین او می‌کنند و پارمیس نوه کورش با داریوش کبیر ازدواج می‌کند خدا به انها پسری به نام آریامرد اعطاع میکند.

معنای اسم پارمیس: بهشت کوچک، بانوی پرمهر و دانش و دختری از بهشت ٬پر دانش و دانا، پر مهر و پر عهد و پیمان، دختر باران (عروس باران).این اسم را میتوان عوض کرده لغت اوستایی پرومیثه یا پرومیزد باشد، با معنی خانوم دانا یا پر مهر.این اسم از اسامی کاملاً پارسی در ایران باستان بوده که اشراف ایرانی برای عزیزترین دختر خود استفاده می‌کردند. با وجود گذشت چندین هزار سال هنوز هم اسم پارمیس در ایران رواج دارد.

مطالب خواندنی:

پارمیدا همان پارمیس نوه‌ی کوروش کبیر پادشاه عادل هخامنشی و دختر بردیا بود. وقتی که کمبوجیه(کامبیز) برادر خود بردیا را به قتل رساند و دیری نگذشت که خود نیز به مرگ رازآلود و ناگهانی از مرد، داریوش بزرگ، پادشاه نوآور و دادگستر امپراتوری جهانی ایرانیان، به تخت امپراطوری رسید.

با توجه که داریوش کبیر والین شاه از رشته دوم خاندان هخامنشی بود، برای برقراری مقام خود بر آن شد همسرانی از شاخه‌ی نخست خاندان هخامنشی، که کوروش، کمبوجیه و بردیا از آن رشته بودند، برگزیند. از این رو دو دختر کوروش بزرگ و نیز پارمیدا دختر بردیا را به همسری انتخاب کرد.

پرنسس پارمیدا مورد توجه داریوش بود و پسری به نام آریامرد به دنیا آورد که یکی از فرماندهان دلیر سپاه داریوش شد و در جنگ‌های بسیار دشوار دلیری خود را به نمایش گذاشت. از مقالات میخی تخت جمشید چنین بر می‌آید که اسم پارسی پارمیدا، اوپارمیا بوده است که هرودوت تاریخ‌ نگار، آن را به صورت پارمیس ثبت کرده است. او در کتاب ۳ و ۷ خود از پارمیس و فرزندش یاد کرده است.


دلیل گزینش این اسم اولین پارسی بودن اسم ان بود و همچنین توجه وافر آقای پدر به هخامنشیان و مخصوصا کوروش کبیر به عنوان بزرگترین و نام اور ترین اریایی بود. پارمیس نام فرزند بردیا پسر کوروش کبیر  (پارمیس نوه کوروش) و همسر داریوش نامی. پارمیس نام یونانی شده پارمیدا است.

 

منبع جزیره دانش ویکی‌پدیا
ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of