تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه پروشات

پروشات همان پریشاد یا پریزاتس با نام های دیگر مثل پریزاد پریسا  پریساتیس جزو ملکه‌های مشهور دوران سلسله هخامنشیان بود. پروشات فرزند پادشاه اردشیر اول بود.

زندگینامه پروشات

پروشات همان پریشاد یا پریزاتس با نام های دیگر مثل پریزاد پریسا  پریساتیس جزو ملکه‌های مشهور دوران سلسله هخامنشیان بود. پروشات فرزند پادشاه اردشیر اول بود. و به همسری داریوش کبیر هخامنشی درآمد و ملکه بزرگ ان دوره ایران بود. پروشات به سیاست‌ پردازی و کاردانی، و سخت‌ دلی و خشونت با دشمنانش مشهور بود.
پروشات اولین همسر داریوش کبیر هخامنشیان (۴۲۴ تا ۴۰۴ پ. م) و ملکه اول دربار بود و قدرت اصلی در سلطنت برای او بود همینطور از او توسط کتزیاس طبیب و مورخ یونانی نقل کرده شده سیزده فرزند برای داریوش شاه متولد کر اما از تمام بیشتر بچه های او در کودکی مریض شدند و مردند فقط اردشیر و کوروش کوچک و اوستانوس و دخترش به نام آمستریس برایشان باقی ماند.

زندگینامه پروشات

داریوش دوم هخامنشیان اردشیر دوم را به عنوان وارث تخت امپرطوری هخامنشیان گزینش کرده بود لیکن پروشات با انتخاب کوروش کوچک بیشتر موافق بود. به همین دلیل هنگامی که شاه بیمار شد و میخواست سلطنت را به اردشیر دوم واگذار کند، پروشات کوروش کوچک را که فرماندار لیدیه بود به دربار خواست تا از جانشینی اردشیر جلوگیری کند.

کوروش کوچک به موقع نرسید به مراسم و مراسم در شروع بود پس چنان به هیجان آمد که میخواست اردشیر دوم هخامنشیان را به قتل برساند. این دسیسه به سرانجام نرسید و کوروش کوچک نیز به دستور شاه دستگیر شده و بلافاصله به اعدام  محکوم شد. پروشات به قصدش رسید و با تمهیدی جان کوروش کوچک را نجات دهد

دقیقا قبل از اجرای حکم اعدام، کوروش را چنان محکم در بغل گرفت که در صورت عمل جلاد، وی هم به به قتل می رسید. او توانست فرمان عفو کوروش کوچک را از داریوش شاه بگیرد و وی به مکان اولیه خود برگردانند.

زندگینامه پروشات

چند وقت بعد کوروش صغیر در لیدیه در مصاف اردشیر دوم شاه ان زمان بعد از مرگ داریوش شاه اقدام به خیانت کرد و با توجه به دلاوری هایشان جنگ بسیار مرگ افین باری رقم زدند. که بر پا کننده ان ملکه پروشات بود. کوروش کوچک بالاخره در این نبرد ها مرد اما پروشات که یکی از زنان هخامنشی بود انتقام وی را از قاتلینش گرفت و یکی از زنان ایران باستان به نام استاتیرا را که از همسران مورد توجه اردشیر دوم بود نیز با روش سم از بین برد.

زندگینامه پروشات

پروشات پس از فوت داریوش دوم اقتدار خود را در سلطنت، اردشیر دوم حفظ کرد.

 

 

 

منبع ویکی‌پدیا نون و اب
ممکن است شما دوست داشته باشید
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x