تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه یوجین پال ویگنر

یوجین پال ویگنر فیزیکدان معروف در هفده نوامبر سال 1902 در بوداپست مجارستان به دنیا امد. همچین فیزیکدان معروف ازکودکی تحت تعلیم خصوصی قرار داشت

زندگینامه یوجین پال ویگنر

یوجین پال ویگنر فیزیکدان معروف در هفده نوامبر سال ۱۹۰۲ در بوداپست مجارستان به دنیا امد. همچین فیزیکدان معروف ازکودکی تحت تعلیم خصوصی قرار داشت. و زمانی که ۱۰ ساله شد به مدرسه ی ابتدایی رفت.اما مدتی بعد به دلیل کسالتی که آن را سل تشخیص دادند در آسایشگاهی در کشور اتریش بستری شد و مدت شش هفته را در آنجا گذراند که پس از این مدت معلوم شد که تشخیص پزشکان اشتباه بوده و او هرگز به سل مبتلا نبوده است.

زندگینامه یوجین پال ویگنر
یوجین پال ویگنر درباره ی آن شش هفته گفته است : “در این مدت توانستم عمیقاٌ ” به مسائل ریاضی فکرکنم، به عنوان مثال به مساله ی رسم مثلث با معلوم بودن سه ارتفاع آن فکر کردم…”. یوجین پال ویگنر در سال ۱۹۱۵ به دبیرستان لوتران در بوداپست مجارستان وارد شد و در آنجا با جان فون نویمان آشنا شد که در یک کلاس پایین تر از ویگنر تحصیل میکرد. او درباره ی فون نویمان گفته است : «وی ریاضیدان و دانشمند بهتری بود اما من کمی بیشتر فیزیک می دانستم.»

یوجین پال ویگنر در ریاضیات، ادبیات کلاسیک و علوم دینی آموزش های سختی را پشت سر گذاشت و سرانجام در سال ۱۹۲۰ از دبیرستان فارغ التحصیل شد. او میخواست که فیزیکدان شود اما به اصرار پدر که در صنعت چرم سازی فعالیت میکرد، در رشته ی مهندسی شیمی در موسسه ی فنی بوداپست ثبت نام کرد اما در زمان های فراغت خودش، ریاضی و فیزیک میخواند. سرانجام، یوجین پال ویگنر در سال ۱۹۲۵ از رساله ی دکتری خود که در زمینه ی تجزیه پذیری مولکولی بود در موسسه ی فنی برلین دفاع کرد.

مطالب خواندنی:

زندگینامه یوجین پال ویگنر

اما مدتی بعد به دلیل کسالتی که آن را سل تشخیص دادند در آسایشگاهی در کشور اتریش بستری شد و مدت شش هفته را در آنجا گذراند که پس از این مدت معلوم شد که تشخیص پزشکان اشتباه بوده و او هرگز به سل مبتلا نبوده است و این خطر زیاد در بیوگرافی یوجین پال ویگنر ذکر نشده است.

زندگینامه یوجین پال ویگنر

یوجین پال ویگنر در جهت آن شش هفته می گوید : “در این زمان توانستم کاملا ” به مسئله های مربوط به ریاضی به تفکر فرو برم ،برای نمونه به مسئله رسم مثلث با معلوم بودن سه ارتفاع آن فکر کردم…”. یوجین پال ویگنر در سال ۱۹۱۵ وارد دبیرستان لوتران شد و در آنجا با جان فون نویمان به اشنایی رسید که در یک کلاس پایین تر از ویگنر محصل بود. او در وصف فون نویمان گفته است : «وی ریاضیدان و دانشمند بهتری بود اما من کمی بیشتر فیزیک می دانستم.»
منبع پرورش افکار راسخون
ممکن است شما دوست داشته باشید
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x