زندگی کوروش بزرگ

کورش بزرگ فرزند کمبوجیه و ماندانا اولین کسی بود که فلات ایران را برای نخستین بار در تاریخ زیر یک پرچم در آورد و پادشاهی ایران را تشکیل داد.
در سال ۵۴۶ قبل از میلاد , کراسوس شاه لیدیا با اندیشه پیروزی بر سرزمین پارسیان یورشبر ایران زمین را آغاز کرد. وی پیش از یورش, از کاهن معبد دلفی در یونان در زمینه یورش به پارسیان نگر(نظر)خواهی کرد و کاهن به او وعده داد که اگر حمله کند, امپراطوری بزرگی را نابود خواهد کرد.جنگ با ایران برای لیدیا یک فاجعه تاریخی بود. کروسوس بسختی شکست خورد. کورش خاک لیدیا را در هم نوردید. کروسوس به اسارت ایرانیان در آمد و خاک لیدیا(ترکیه فعلی) ضمیمه شاهنشاهی کورش قرار گرفت و مرزهای شرقی ایران به دریای اژه رسید. کورش کراسوس را بخشید و از او یک فرمانده با وفا ساخت و بعدها همین کراسوس و ارتش لیدیا برای پیشبرد هدفهای امنیت گسترانه کورش نبردها کردند.
کورش که شخصیتی آزاد اندیش و عاری از پی دورزی(تعصب) بود , خدایان و ادیان ملل شکست خورده را به رسمیت شناخت , همگان را در اجرای مراسم دینیشان آزاد گذاشت, معابدشان را در زیر پوشش کمکهای دولتی قرار داد و بدینسان دل های همه ی ملت های مغلوب را بسوی خویش جلب کرد. چشم تاریخ تا آن هنگام چنان فاتح پر مهر و شفقتی را به خود ندیده بود و ملت های مغلوب در برابر این همه مهر و بزرگواری چاره ای جز محبت او را نداشتند و دوستی او در دل همه اقوام تحت قرمانروائی ایران ریشه دواند.
پس از اینکه مرزهای شرقی ایران در جوار بابل قرار گرفت, آوازه انساندوستی و بزرگمنشی کورش به میانرودان رسید و بابلیان را که از جور ستمگری به نام نبونهید به تنگ آمده بودند بر آن داشت که دست استمداد بسوی کورش دراز کنند. فتح امپراطوری بابل برای کورش با همکاری مردم بابل و هماهنگی روحانیون مردوخ انجام شد.
کورش بزرگ با ایمانی که به اهورا مزدا داشت, جهان گشائی را به هدف برقرار کردن آشتی و آسایش و برابری و از میان بردن ستم و ناراستی انجام میداد. هر کشوری را که گشود, فرمانروائیش را دوباره به همان حکومتگران پیشین واگذاشته بود تا از سوی او سرزمین خودشان را با دادگری اداره کنند. در هیچ جا به معابد و متولیان امور دینی ملل مغلوب آسیب وارد نکرد
کورش پس از تسخیر بابل اعلام بخشش همگانی کرد, ادیان بومی را آزاد اعلام کرد, هیچ انسانی را به بردگی نگرفت و سپاهیانش را از تجاوز به جان و مال رعایا باز داشت و دستور داد خرابیهای جنگ را بازسازی کنند و در این راه خود پیش قدم شد و شروع به بازسازی دیوار شهر کرد. در میانرودان چهل هزار یهودی توسط شاهان آشور و بابل برای بردگی به این منطقه آورده شده بودند. کورش دستور آزادی آنها را صادر کرد و به آنها وعده داد موجبات برگشتشان را به سرزمینشان فراهم کند.بعد از فتح میانرودان, شام(سوریه) . فینیقیه و فلسطین نیز ضمیمه خاک ایران شدند
در استوانه معروف به اعلامیه حقوق بشر این پادشاه انساندوست چنین نوشته است:
منم کورش شاه جهان, شاه بزرگ, شاه شکوهمند, شاه بابل, شاه سومر و اکاد, شاه چهار اقلیم بزرگ جهان, پور کمبوجیه شاه بزرگ شاه انشان, نوه کورش شاه بزرگ شاه انشان, از دودمان شاهان روزگاران دور…. هنگامی که دوستانه قدم درون بابل نهادم و در میان هلهله های شادی مردم کاخ شاهان و تختگاه آنها را به تصرف در آوردم سلطان بزرگ مردوخ دلهای نیک مردان بابل را با من همراه ساخت زیرا من همواره بر آن بودم که او را بزرگ بدارم و بستایم. سپاه بزرگ من در آرامش و نظم وارد بابل شدند من به هیچکس اجازه ندادم که در سومر و اکاد دست به تجاوز و تعدی بزند.من در بابل و دیگر شهر های مقدس نظم و امنیت برقرار کردم.از آن پس مردم بابل به آزادی رسیدند و یوغ بردگی از دوششان برداشته شد… مردم این سرزمینها را به سرزمینهایشان برگرداندم و املاکشان را به آنان باز دادم.
رفتار انساندوستانه کورش با اقوام معلوب از او یک شخصیت مقدس و مافوق بشری ساخت. روحانیون بابل او را پیامبر مردوخ , و انبیای اسرائیل او را شبان یهوه و مسیح موعود و تجسم عینی خدای دادگستر خوانده اند. مسلمانان او را ذوالقرنین می دانند.که نامش در قرآن آمده است .
مرزهای کشور کورش در شرق از حدود رود سند و رود سیحون آغاز می شد و در غرب به دریای مدیترانه و دریای اژه می رسید.نقش کورش در سازندگی تاریخ اهمیت ویژه ای دارد. در این زمینه گزینوفون می گوید: “کشور کورش بزرگترین و شکوهمندترین بود و این سرزمین پهناور را کورش به نیروی تدبیرش یک تنه اداره می کرد. کورش چنان به ملتهائی که در این سرزمینها می زیستند دلبستگی داشتو از آنها مواظبت می نمود که گوئی همه آنها فرزند اویند.مردم این سرزمینها نیز به بوبه خود ویرا پدر و سرپرست غمخوار خودشان می دانستند. کارگزاران دولت در عهد کورش به تمامی عهد و پیمانها و سوگندهایشان وفاداری نشان میدادند و از او فرمان می بردند.”
کورش پس از حدودا ۲۳ سال فرمانروائی درگذشت و پیکرش در پاسارگاد به خاک سپرده شد.

بخوانید:  زندگانی حمید عسکری

مطالب مرتبط

16
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
melika
Guest
melika

ممنون فقط کاش بیشتر بود!

[پاسخ]

کورش نیک بخت
Guest
کورش نیک بخت

باسلام
مطالب ارائه شده خیلی خوب وجالب است.
لطفاتصاویربه ان بیافزاید
باتشکر

[پاسخ]

فهیمه
Guest
فهیمه

بخدا اگه یه مرد تو دنیااااااااااااااااااااا بود اونم کوروووووووووووووووووش بود مررررسی

[پاسخ]

leo_media
Guest
leo_media

تاریخ به تو رشک میبرد ای که خاری هستی در چشم حاکمان مستبد و زبون امروز

اسم پاکت در اوج انسانیت میدرخشد و محو ناشدنیست پدر دوست داشتنی ام.

[پاسخ]

صابر
Guest
صابر

hakeman emroz iran az on yad begiran

[پاسخ]

mehdi پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۹ام, ۱۳۹۱ ۰۸:۲۵:

@صابر,
‘گل گفتی

[پاسخ]

محمد پاسخ در تاريخ شهریور ۲۴ام, ۱۳۹۱ ۱۷:۱۱:

@mehdi,
ادگرفته بودی به حرفش گوش میدادی که هوای دوستی هارودربرابردشمن داشته باشیم خوندی ولی درس نگرفتی وقت خودت گرفتی

[پاسخ]

mehdi
Guest
mehdi

@صابر,
‘گل گفتی

[پاسخ]

محمد
Guest
محمد

@mehdi,
ادگرفته بودی به حرفش گوش میدادی که هوای دوستی هارودربرابردشمن داشته باشیم خوندی ولی درس نگرفتی وقت خودت گرفتی

[پاسخ]

علی
Guest
علی

باحال بود ومن رو که به ایرانی بودنم مغرور کرد ………………

[پاسخ]

سیدمحسن میران
Guest
سیدمحسن میران

خوب ولی کوتاه

[پاسخ]

مهناز
Guest
مهناز

سلام ممنون از این همه اطلاعات من تاریخ فوت ایشون (کوروش کبیر) میخواستم اگر ممکنه

[پاسخ]

دختر آریایی
Guest

asheghetam korosh jooon to ye oustorei ke dari az zehne tamoome avazia biron mirio man az in masale khili khoshhalam chon to kaleye unaa jaye to nis

[پاسخ]

حسین
Guest
حسین

همه ی ما باید به کوروش بزرگ و به ایرانی بودنمون افتخار کنیم.همه بگین زنده باد ایران

[پاسخ]

محمد پاسخ در تاريخ شهریور ۲۴ام, ۱۳۹۱ ۱۷:۱۳:

@حسین,
زنده باد ایران وتمام ایرانی های مقیم درکشورهای دیگر من ایرانیم بافتخار

[پاسخ]

محمد
Guest
محمد

@حسین,
زنده باد ایران وتمام ایرانی های مقیم درکشورهای دیگر من ایرانیم بافتخار

[پاسخ]

اسماعیل فسا
Guest

جذاب بود ما استان فارسی ها به کوروش می بالیم زنده باد کوروش کبیر زنده باد همه ی ایرانیان

[پاسخ]

علیرضا
Guest

سلام مطالبتون عالی بود لطفا وبلاگمو بااسم تاریخ ایران لینک کنید منم لینکتون می کنم.

[پاسخ]

محمد
Guest
محمد

باسلام الیه من مدت هادنبال مطالبی درمورد کورش میگستم
دوستان باید کورش صفت زندگی کنیم یالااعقل هرکس کورش خودش باش تادنیا گلستون بشه

[پاسخ]