تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

شمس تبریزی

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

خلاصه : شمس الدین محمد بن ملک داد تبریزی از شگرف ترین ستاره های آسمان عرفان و ادب فارسی است . شمس به دو دلیل اهمیت دارد . نخست بدلیل اقوالی که به او منتسب است و درکتاب مستطاب مقالات شمس گرد آمده و دیگر به سبب آنکه ،‌او بود که توانست ازمدرس ، فقیه ،‌واعظ ،‌سجاده نشین با وقاقونیه یعنی مولوی ، عارفی شیفته و شاعر رطلب اللسان بسازد که زیباترین منظومه عرفانی ایران را بیافریند.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : شمس از همان آغاز کودکی به فرا گرفتن اصول دین و حقایق دین محمدی (ص) پرداخت. عشق به فراگیری اصول دین و سخنان روح بخش کلام الهی و عشق به سیرت محمدی او رابه مجالس وعظ و خطابه ومحافل دینی و علمی آن زمان کشیدو کام او را سیراب کرد.
استادان و مربیان : شیخ ابوبکر تبریزی ، رکن الدین سجاسی ، باباکمال خجندی و شیخ اوحد الدین کرمانی،‌از جمله استادان شمس بودند.
وقایع میانسالی : شمس چون روحی دیر آشنا و غریب داشت و سرانجام درقله قاف معرفت و معنویت طلوع نمود.
فعالیتهای آموزشی : شمس در ادبیات فارسی وعربی ودانش های متداول زمان خود سر آمد و در طریقت و عرفان ره پویی تمام و به حق رسیده بود. شمس الدین مدتی در ازروم به شغل معلمی پرداخت و تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان رابرعهده گرفت ولی دراین شغل ماندگار نشد.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : شمس که در پی معرفت و شناخت بیشتر از جهان پیرامون خودبود، سفرهای بسیاری در زمان حیات خود نمود و با بزرگان بسیاری به حشر و نشر پرداخت، تا خوشه چین علوم مختلف گردد. شمس از عوام الناس گلایه و انتظار نداشت . آنچه که جان و روان اورا آزار می داد رفتار و کردار علمای دین و پیشوایان بی خبر از حقیقت دین بود ه است
آرا و گرایشهای خاص : شمس پیوسته سفر میکرد و در پی آن بودکه سوخته و قابلی بیابد تا آتش درخرمن او بزند . حکمت دیدار رابه او ارزانی دارد ،‌چون معتقد بود که حکمت سرگونه است . گفتار ،‌کردار ، دیدار . حکمت گفتار عالمان را است و حکمت کردار عابداران است و حکمت دیدار عارفان را است . تااینکه در قونیه ،‌مولوی را دیده و چنان آتشی در وجود او برافروخت که آن سجاده نشین را درمیانه بازار به سماع و قمار عاشقانه واداشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید

6
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
اکبرعبدلی
Guest
اکبرعبدلی

ازسایت متشکر م اطلاعات شما کامل وجامع میباشد

سید حسن
Guest
سید حسن

خوشحالم از اینکه میبینم که
یکی از شخصیتهای مهم را به معرفی گرفته اید
بنده بنوبه خود از خدمات بی شایان تان
اظهار سپاس و قدر دانی میکنم
امید این را دارم تا در کار تان به برکت ایز متعال موفق و موید وپیروز و کامگار و کره خر باشید

جاوید
Guest
جاوید

ا
آخرش رو واقعا خراب کردی سید حسن.

سید حسن
Guest
سید حسن

Best Answer – Chosen by Voters It’s never easy learning something new, especially learning another language. Yes, it’s a challenging process, but with some advice and guidance you can be successful. So here’s my advice on some great ways to learn and improve your English: MAKE TIME & MAKE AN EFFORT Learning another language, like English, requires a great deal of time, effort, and dedication. The more time you can devote to learning, the quicker you will be able to grasp new concepts. If you can spare at least an hour a day, you will definitely see results by the… Read more »

شاهین
Guest
شاهین

اگر برای شما مقدور است راجع به قدرت ذهنی وقدرت طریقتی که فعال کرده بود برایم ارسال کنید مثل فرستادن مولانا درون خلسهی ۷ ساله در مدت ۰.۰۰۱ثانیه

سارا
Guest
سارا

سلام
مرسی از زحماتتون.
من میخواستم یه تحقیق بنویسم که خیلی این متن به دردم خورد.
باییییی