تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان
مرور برچسب

هخامنشیان

زندگینامه ارسس شاه هخامنشی

ارسس (آرسس) یکی از واپسین شاهان هخامنشی بود که پس از کشته شدن اردشیر سوم بر تخت هخامنشیان نشست. فرمانروایی ارسس تنها دو سال یعنی از سال 337 تا 335 میلادی بود. باگواس خواجه پس از آن که اردشیر سوم را با همکاری پزشک مخصوص دربار مسموم کرد…

زندگینامه کاساندان

کاساندان که نام های مختلفی دارد از جمله کاسادان , یا کَساندان, همسر اصلی و مورد علاقه کوروش کبیر ، از سلسله هخامنشیان بود.

زندگینامه پروشات

پروشات همان پریشاد یا پریزاتس با نام های دیگر مثل پریزاد پریسا  پریساتیس جزو ملکه‌های مشهور دوران سلسله هخامنشیان بود. پروشات فرزند پادشاه اردشیر اول بود.

زندگینامه پارمیس

کمبوجیه فرزند کوروش کبیر برای تسخیر سرزمین مصر به این کشور با ارتش خود به راه می افتد لیکن بعد از تسخیر مصر در مسیر برگشت به قتل می رسد.

زندگینامه اردشیر یکم

اردشیر یکم یا ارتخشتره (به پارسی باستان: )، پسر خشایارشا و ملکه آمستریس، ششمین پادشاه هخامنشی از سال ۴۶۵ تا ۴۲۴ پیش از میلاد بود.

زندگینامه خشایارشا

خشایارشا. (اِخ ) خشایارشا پسر داریوش کبیر پادشاه ایران است مادر او آتس سا دختر کوروش بزرگ بود و در سن 35 سالگی بتخت نشست . (486 ق .م .). چون خشایارشا بتخت نشست نخست با لشکری عازم مصر شد و با وجود مقاومت سخت مصریان شورش آن ناحیه را فرونشاند…