زندگانی ملا محمد کاظم آخوند خراسانی

http://mandegar.tarikhema.org/images/2011/04/Khorasani4.jpg

ملا محمد کاظم خراسانی (۱۲۵۵ – ۱۳۲۹ ه.ق) مشهور به آخوند خراسانی، فقیه و مرجع تقلید عصر خود بود. او در کنار شیخ عبدالله لاهیجی و میرزا حسین نجل میرزا خلیل رازی تهرانی مشهور به میرزا حسین خلیلی تهرانی و … از رهبران مشروطیت بود.

تولد و تحصیلات

درسال ۱۲۵۵ در مشهد متولد شد. پدرش ملا حسین هروی بود. وی در مشهد علوم مقدماتی و سطوح را فرا گرفت. سپس بسال ۱۲۷۷ قمری در سبزوار از حاج ملا هادی سبزواری فلسفه آموخت. پس از آن در سن بیست و دو سالگی، در سال ۱۲۷۷ قمری به تهران رفت و نزد ملا حسین خویی و میرزا ابوالحسن جلوه به تحصیلات تکمیلیش در حکمت و فلسفه پرداخت. سپس عازم نجف شد و نزد شیخ انصاری و حاج سید علی شوشتری و میرزای شیرازی و شیخ راضی نجفی و میرزا مهدی قزوینی مشغول تحصیل شد. ملا محمد کاظم خراسانی پس از فراگیری علوم دینی در نجف و سامرا به تدریس مشغول شد و حدود نیم قرن به تدریس علوم معقول و منقول پرداخت.

مشروطیت

آخوند خراسانی به همراه شیخ عبدالله مازندرانی و میرزا حسین خلیلی تهرانی سه مرجع امضا کننده مشروطه بودند که به آیات ثلاث نجف و مراجع ثلاثه مشروطه خواه مشهور شده اند.

اینان – چنانکه از تلگراف هایشان هویداست- تا پایان زندگانی به مشروطه وفادار ماندند. آخوند خراسانی در جریان مشروطیت تلگراف‌ها و پیام‌هایی از نجف به ایران می فرستاد و در آن‌ها مردم را به مبارزه ترغیب می‌کرد. خراسانی به همراه دو مرجع دیگر در زمان استبداد صغیر شاه ایران را تکفیر و از سلطنت خلع کردند.سرانجام در حالی که برای جهاد بر ضد روس‌ها قصد هجرت به ایران را داشت در سحرگاه سه شنبه ۲۰ ذیحجه ۱۳۲۹ قمری به طور مشکوکی درگذشت. مقبره او در آرامگاه علی بن ابی‌طالب قرار دارد.

http://mandegar.tarikhema.org/images/2011/04/q63.jpg

از راست به چپ:آیت‌الله لاهیجی، میرزا حسین خلیلی طهرانی، آخوند خراسانی

 

شاگردان

محمدحسین نائینی، محمدرضا تنکابنی، محمدحسین کاشف الغطاء، سیدابوالحسن اصفهانی، سیدحسن مدرس و سید ابوالقاسم کاشانی آیت ‌الله العظمی سید محسن حکیم، مرحوم خالصی، علامه امین عاملی، علامه شرف الدین عاملی، علامه آغا بزرگ طهرانی، آقا نجفی قوچانی نویسنده حاشیه کفایه، سیاحت شرق و سیاحت غرب، میرزا ابوالحسن مشکینی، آقا ضیاء الدین عراقی، شیخ محمد حسین غروی اصفهانی متخلص به مفتقر از شعرای فارسی گو، آیت‌ الله العظمی بروجردی، آیت ‌الله آقانورالدین عراقی و صدها تن از بزرگان شیعه از شاگردان او بودند.

تالیفات و آثار

او تالیفات بسیاری داشت از جمله حاشیه‌ای بر مکاسب استادش شیخ انصاری، شرح و تعلیقه‌ای بر منظومهٔ دیگر استادش ملاهادی سبزواری، حاشیه بر اسفار صدرالمتالهین شیرازی که می‌گویند نسخه اش در آستان قدس رضوی وجود دارد، رسالهٔ دماء ثلاثه، چندین رسالهٔ فقهی و اخلاقی و عقیدتی، البته مهمترین تالیفات او همانا کفایه الاصول است که اکنون در دوره‌های عالی حوزه تدریس می‌شود. صدها نفر از شاگردان اخوند تقریرات فقه و اصول ایشان را نوشته اند که بسیاری از انها هنوز موجود می‌باشد.

یکی از مهمترین آثار بجا مانده از آخوند خراسانی که منعکس کننده نظرات سیاسی اوست گفتگوی آخوند بامیرزای نائینی پیرامون حکومت دینی که مرحوم آخوند خراسانی با دلایل عقلی و نقلی چنین حکومتی را رد کرده و ولایت مطلقه فقیه در عصر غیبت را بدعت در دین دانسته اند.

http://mandegar.tarikhema.org/images/2011/04/akhoond22.jpg

از دست نوشته های آخوند خراسانی

محمد علی ناظری

مسلمانی در جستجوی ناکجا آباد..

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. باسلام لطفا زندگی نامه علامه نورانی رانیز دزقسمت زندگی نامه بیارید علامه نورانی ادیب ریاضی دان فیزیکدان مورخ عارف معلم اخلاق نسب شناس طبیب مهندس مسلط به ۵زبان دنیا شاعر مفسر وغیره..

  [پاسخ]

 2. مشکینی گفت:

  بسمه تعالی

  زندگی نامه آیت­الله میرسلیمان فتاحی موسوی مشکینی

  حضرت­ آیت­الله میر سلیمان فتاحی در سال ۱۲۹۹ در روستای میرکندی از توابع مشکین شهر در یک خانواده مذهبی دیده به جهان گشود پدر ایشان میر اسحاق و مادرشان فاطمه خانم نام داشت.به طوری که میراسحاق اشرف السادات در میان مردم از حیث زهد و تقوی زبانزده عام و خاص بود.آیت­الله فتاحی معروف به میرسلیمان مرجع معنوی و شخصیت انقلابی در آذربایجان بودند که برای همگان مبین می­باشد.به هر حال جایگاه معنوی آن عالم وارسته برای عموم مردم به خصوص برای اهل طریقت نمایان بود.علاقه شدید معظم­له به دروس حوزوی باعث شد ایشان وارد حوزه علمیه ملاابراهیم اردبیل شوند و درس مقدماتی را اعم از صرف،نحو،بیان،بدیع،منطق،فقه،اصول، تاریخ و تفسیر را در محضر بزرگانی همچون شیخ محسن نجفی،آخوند ملابشیر مدرس،حاج میرزا ابراهیم کلانتر به پایان برساند و سپس برای تکمیل دروس حوزوی وارد کریمه اهل بیت استان قم شدند و به همراه آیت الله مشکینی،موسوی اردبیلی،آیت­الله سید ابراهیم حاتمی از محضر آیت­الله حجت کوه کمری بهره وافی و کافی را بردند(البته لازم به ذکر است معلم اول آیت­الله فتاحی پدرشان مرحوم میر اسحاق بودند که الفبای زندگی و دروس معارف را یاد داده بودند) و سرانجام به همراه آیت الله سید ابراهیم حاتمی از محضر بزرگانی همچون سلطانی طباطبایی دروس فقه را یاد گرفتند و کمی هم از دروس مرحوم آیت الله بروجردی استفاده نموده ا­ند وسپس از درس علامه طباطبایی خیلی کم بهره برده ­اند و بعد از ان به همراه علما از درس فلسفه امام خمینی استفاده نموده­اند.به نقل از آیت­الله سید ابراهیم حاتمی درس وسائل و مکاسب را با آیت­الله میرسلیمان­فتاحی در کریمه اهل بیت یاد می­گرفتیم و با یکدیگر بحث می­کردیم و بعد از ان با کوله­باری از علم به شهردارالادب و دارالمومنین مشکین شهر برگشتند و مشغول تدریس درس حوزوی از رسائل تا کفایه در منزلشان به طور خصوصی برای عاشقان علم و معرفت شدند و درس–تفسیر—- را نیز به طور خصوصی و عمومی چندین سال شروع کردند معظم­له در ادبیات،فقه،اصول، و تفسیر آشنایی کافی داشتند و در علم عرفان نظری ودعا و اثرات آن که روحیات و درمان جسمی مردم را،حل و به خدا نزدیک می­گرداند مسلط بودند . سالیان سال نیز در عرفان عملی و تهذیب نفس کارکرده بودند که به همین خاطر مورد احترام مراجع عظام تقلید علما و فقها بودند که من­جمله از آنها آیت­الله توسلی،آیت­الله العظمی سیدیوسف مدنی تبریزی،آیت­الله العظمی علامه عزالدین حسینی زنجانی (بزرگترین -فیلسوف——-معاصر و شاگرد خصوصی علامه طباطبایی)،آیت­الله سید ابراهیم حاتمی، آیت­الله دکتر سیدحسن عاملی، آیت­الله العظمی مفتی الشیعه ——-، آیت­الله العظمی سیستانی، آیت­الله العظمی وحید خراسانی که ارادت خاصی به ایشان داشتند و معظم­له را شخصیت انقلابی،اسلامی عالم و عامل تلقی می­نمودند و سیره عرفانی ایشان را نیز تایید می­کردند .

  به هم­دوره­ای­ها و اشنایان ایشان می­توان به حکیم علامه ذوالمعارج(ذوالفنون)، آیت­الله مصطفی نورانی، آیت­الله مفتی الشیعه، ایت الله حاتمی ایت الله وحیدخراسانی مکارم شیرازی دکترسیدحسن عاملی علامه عزالدین حسینی زنجانی (بزرگترین فیلسوف وفقهای معاصر) اشاره نمودآیت­الله،ساکن خیابان شهید ابوذر مشکین­شهر سالهای سال در راه مبارزات ملت مسلمان ایران و مردم غیور آذربایجان و پیروزی انقلاب اسلامی در مشکین شهر و حومه سختی­های فراوان متحمل شده است و این شخصیت از دوران اولیه مبارزات نهضت اسلامی،پیشاپیش مردم و دوشادوش مراجع عظام زمان خود به ویژه حضرت امام خمینی(ره) همکاری نزدیکی داشته است و انقلابیون از ملاقات حضوری ایشان با امام هنگام بازگشت به میهن در همین ۵۷ سختی­ها به میان می­آورند.در هر حال ایشان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با وجود آن همه فداکاری و ایثارگری در راه انقلاب،ماندن در کنار مردم را بر تصدی پست وعنوان ترجیح دادند و از همه جایگاه­ها دولتی و پست­های حکومتی کنار کشیدند،حتی در این مورد مذاکرات نمایندگان اعزامی حضرت امام به مشکین­شهر در این باره موثر نیفتاد(منبع:روزنامه ساوالان —–شعبان شماره ۳۶۲)از جمله خصوصیات اخلاقی ایشان کم حرفی،تفکر و برنامه­ریزی دقیق در زندگی که از عمده مسائل یه سالک الی­الله است می­باشد و همواره مردم را به نماز اول وقت وتفکر در نظام خلثت توصیه می­کردند و به طلبه­های علوم دینی نیز یادآور می­شدند که عالم باید به خودسازی توجه کند و بی­جا و بی­رویه عمر را تلف کردن و در بازار قدم زدن برای عالم خوب نیست وبطالت عمرمحسوب میشودو از دیگر توصیه­های معظم­له دوری از غذای شبهناک ——- و حرام می­باشد و به نقل از یکی از عرفا ایشان از بصیرت دل برخورداربودند ولی هیچ نشانه­ای از خود به ارمغان نگذاشتند و سرانجام آن عالم وارسته و عارف فانی پس از چندین سال مجاهدت و تهذیب­نفس در روز یکشنبه مورخ۱۸ شهریورماه سال ۱۳۹۱ در مشکین شهر با حضور علما و فقها و فرهیختگان تشییع و در بیت شریفشان دفن شدند.

  روحش شاد و یادش گرامی

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *