تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه محمد حسن اخوی

محتویات
  1. منبع:

زندگی‌نامه مشاهیر تاریخ ما:

محمدحسن اخوی فرزند اسماعیل سال ۱۲۸۷ در تهران به دنیا آمد. او پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی وارد دانشکده افسری شد و سپس به خدمت ارتش درآمد و تا ۱۳۳۲ مشاغل زیر را در این سازمان عهده‌دار بود:
رئیس رکن دوم ستاد ارتش، فرمانده هنگ اردبیل، تشکیل اداره مرکز تعلیمات موتوری و زرهی ارتش، رئیس ستاد لشکر خوزستان، معاون موتوری ارتش.
محمدحسن اخوی که پس از شهریور ۱۳۲۰ عضو حزب مخفی «نهضت ملی» به رهبری سرلشکر حسن ارفع بود و به قول حسین فردوست «مغز متفکر» این حزب، در 1332 یکی از عمال و طراحان کودتای 28 مرداد بود که با عوامل خارجی کودتا رابطه نزدیک داشت، اخوی در 18 مرداد 1332 با شاه دیدار کرد و اسامی افراد موافق با کودتا را در اختیار وی قرار داد.
پس از محرز شدن تشکیل جلسات کودتاچیان در منزل سرهنگ اخوی در ۲۵ مرداد، حکم توقیف وی صادر شد، او در بازجویی خود از دخالت آمریکا و سرهنگ فرزانگان در کودتا پرده برداشت. پس از پیروزی کودتاگران او به درجه سرتیپی ارتقاء یافت و به معاونت رئیس ستاد ارتش رسید و همچنین به ریاست کمیسیون اعطاء نشانهای کودتا منصوب شد. در ۱۳۳۲ به مدت یک سال وابسته نظامی ایران در کشورهای ترکیه و یونان و یوگسلاوی بود و پس از بازگشت از ۱۳۳۴ تا ۱۳۳۶ رئیس سازمان جنگلبانی و فرمانده گارد جنگلی شد. اخوی در تشکیل دولت دکتر منوچهر اقبال به وزارت کشاورزی رسید و همزمان به درجه سرلشکری ارتقاء یافت. اخوی به علت مخالفت با طرح اصلاحات ارضی از وزارت برکنار و در ۱۳۴۰ بازنشسته شد. پس از انقلاب اسلامی به امریکا رفت. سرتیپ محمدحسن اخوی فراماسونر و عضو لژ پهلوی و همایون بود.

مطالب خواندنی:

منابع:
۱. http://www.iichs.org نوشته آسیه آل احمد

منبع:

  • سایت مشاهیر تاریخ ما، اِنی کاظمی
  • http://bashgah.net/fa/category/show/72477

تاریخ ما امیدوار است با انتشار بیوگرافی بزرگان تاریخ، قدمی در راستای بهبود وضعیت فرهنگی و حافظه تاریخی مردم کشورمان بردارد. / انی کاظمی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.