تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه استاین اریک هاگن کارآفرین و میلیاردر موفق نروژی

استاین اریک هاگن مرد میلیاردر نروژی و یکی از کارآفرین های بزرگ دنیا می باشد. به گونه ای که در سال ۲۰۱۰ ، از سوی مجله فوربز، در مقام ۲۵۸ ثروتمند دنیا با حدود ۳.۵ میلیارد دلار ثروت خالص، قرار گرفت. استاین بخش عمده ای از ثروت و دارایی خود را از طریق سوپرمارکت های زنجیره ای به دست آورده است. به همین خاطر است که به استاین هاگن، لقب «سلطان فروشگاه های زنجیزه ای نروژ» را داده اند و بیشتر مردم او را با همین لقب معرفی می کنند.

دوران کودکی و نوجوانی استاین اریک هاگن

استاین اریک هاگن در تاریخ ۲۲ جولای سال ۱۹۵۶ در نروژ به دنیا آمد. او دوران تحصیل خود را در کیوپمانس اینسیتوتت پشت سر گذاشت؛ که اکنون قسمتی از مدرسه مدیریت نروژ می باشد.

آغاز فعالیت حرفه ای

استاین اریک در دهه ۱۹۷۰ در حالی که تنها یک نوجوان بود، با حمایت پدرش توانست فروشگاه های زنجیره ای کالاهای تخفیف دار ریمی را راه اندازی نماید. آن ها در این راه بسیار موفق عمل کردند، به گونه ای که در سال ۱۹۷۷ تصمیم گرفتند که این شرکت را به طور رسمی به ثبت برسانند. و در حال حاضر این فروشگاه های زنجیره ای با دارا بودن ۲۷۹ شعبه، موفق شده تمام بازار نروژ را پوشش دهد.

استاین هاگن مدیریت این فروشگاه ها را تا قبل از آغاز قرن ۲۱ میلادی، شخصا بر عهده داشت؛ تا این که سرانجام در سال ۱۹۹۹ میلادی تصمیم گرفت این فروشگاه ها را به شرکت سوئدی Ahold و ICA واگذار نماید. او با سرمایه به دست آمده از فروش شرکت ریمی توانست سهام چندین شرکت دیگر را خریداری نماید. که از آن جمله می توان به شرکت اورکلا اشاره کرد.

مالکیت سهام شرکت اورکلا

استاین اریک هاگن در حال حاضر رئیس شرکت اورکلا با بیش از ۳۰ هزار کارمند می باشد. این شرکت یک سازمان صنعتی می باشد که در منطقه ای به نام نوردیک واقع در اروپای شرقی، آسیا و ایالات متحده مشغول به فعالیت است. درآمد اورکلا در سال ۲۰۰۹، حدود ۵۴ میلیارد کرون نروژ که معادل ۹.۵۶ میلیارد دلار آمریکا است، برآورد شده است.

اورکلا در سال ۱۹۵۴ تاسیس شده و بخش عمده آن از کالاهای مصرفی دارای برند، فلزات، محلول های آلومینیومی، مواد معدنی و سرمایه گذاری های مالی تشکیل شده است. در حال حاضر استاین هاگن یکی از مالکان و سهامداران عمده این شرکت محسوب می شود.

خرید سهام شرکت استین انداستورم

مطالب خواندنی:

استاین هاگن همچنین جزو مالکان شرکت استین انداستورم نیز می باشد. شرکت استین انداستورم یک شرکت خرده فروشی و املاک و مستغلات اسکاندیناویایی است که قدمت زیادی دارد و در سال ۱۷۹۷ تاسیس شده است؛ و در حال حاضر بیش از ۵۲ مرکز خرید در نروژ، دانمارک و سوئد را تحت مدیریت خود دارد. دفتر مرکزی این شرکت در اسلو نروژ واقع شده و درآمد آن در سال ۲۰۰۶، حدود ۴۰ میلیارد کرون نروژ که معادل با ۷ میلیارد دلار آمریکا است، اعلام شده است.

مالکیت سهام شرکت کمپلت

شرکت کمپلت نیز یکی دیگر از شرکت هایی است که استاین اریک هاگن یکی از سهامداران عمده آن محسوب می شود. این شرکت نروژی در سال ۱۹۸۸ تاسیس شده و دفتر مرکزی آن نیز در درساند فجورد واقع در نروژ قرار دارد. شرکت کمپلت زمینه تجارت الکترونیک فعالیت می کند و با چندین کشور در اروپا همکاری گسترده دارد. قسمت عمده ای از محصولات این شرکت مربوط به کامپیوتر و قطعات آن می شود. ولی کمپلت به تازگی محصولات خود را به بخش عکس، بازی های الکترونیک و Hi-Fi تلویزیون نیز گسترش داده است.

ریاست شرکت کانیسا

استاین اریک هاگن همچنین یکی از سهامداران عمده شرکت کانیسا می باشد. این شرکت هم یکی از شرکت های سرمایه گذاری نروژی می باشد، که در سال ۱۹۸۵ میلادی، به منظور مدیریت فروشگاه های زنجیره ای ریمی تاسیس شد.

استاین هاگن در حال حاضر شخصا ریاست شرکت کانیسا را بر عهده دارد. گفته می شود که او اداره تمامی املاک و مستغلات خود را از طریق این شرکت انجام می دهد.

زندگی خصوصی استاین اریک هاگن

استاین هاگن ازدواج کرده و دارای ۴ فرزند می باشد. او هم اکنون سالکن اسلو در نروژ است. گفته شده که استاین اریک هاگن تا چندی پیش صاحب یکی از جزایر کارائیب بوده که آن را فروخته است. لازم به ذکر است که وی مالک یکی از بزرگترین قایق های تفریحی اروپا نیز می باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.