تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه جوناس سالک کاشف واکسن فلج اطفال

بیوگرافی جوناس ادوارد سالک
متولدجوناس ادوارد سالک

۲۸ اکتبر ۱۹۱۴
نیویورک سیتی، نیویورک

مرگ۲۳ ژوئن ۱۹۹۵ (۸۰ سال)
لا هویا، کالیفرنیا
محل زندگینیویورک، پیتسبورگ، لا هویا
ملیتآمریکایی
تبارروسی
رشته فعالیتتحقیقات پزشکی، ویروس‌شناسی و همه‌گیری
محل کاردانشگاه پیتسبرگ

انستیتو سالک

دانشگاه میشیگان

دانش‌آموختهٔدانشگاه نیویورک
استاد راهنماتوماس فرانسیس
دلیل شهرتکشف اولین واکسن فلج اطفال
جوایزجایزه لسکر
همسردونا لینزی (۶۸–۱۹۳۹)
فرانسیس گیلوت (۹۵–۱۹۷۰)
دینیهودی
امضا
امضای جوناس سالک

 

جوناس ادوارد سالک (به انگلیسی: Jonas Edward Salk) (زاده ۱۹۱۴ – درگذشته ۱۹۹۵) پزشک یهودی‌تبار آمریکایی بود. شهرت وی به خاطر کشف و تولید واکسن فلج اطفال است.

او به منظور توسعه یک واکسن بی‌خطر در کمترین زمان ممکن و با هیچ علاقه‌ای به سود شخصی، به تحقیقات خود ادامه داد. وقتی از او پرسیدند که صاحب حق ثبت اختراع آن کیست، سالک گفت:

“هیچ ثبت اختراع وجود ندارد. آیا می‌توانید خورشید را ثبت اختراع کنید؟”[۱]

در سال ۱۹۶۰، او «مؤسسه مطالعات زیست‌شناسی سالک» را در لا هویا، کالیفرنیا، تأسیس کرد که امروز یک مرکز تحقیقات پزشکی و علمی است.

زندگی کودکی

جوناس سالک در نیویورک و از پدر و مادری اشکنازی یهودی به دنیا آمد. پدرش در کار تولید لباسهای زنانه فعالیت داشت ولی جوناس شیفتهٔ علم و دانش بود.

زندگی دانشگاهی

در دههٔ ۱۹۳۰ به عنوان دانشجوی سال اول رشتهٔ پزشکی وارد دانشگاه نیویورک شد. پس از مدتی به حدی نسبت به تحقیقات پزشکی علاقه‌مند گردید که مدت یک سال دانشکده را ترک و به تحقیق در زمینهٔ شیمی- پروتئین پرداخت.او به عنوان سخنوری چابک منطقی و متفکر با انرژی بیش از حد به تحقیقات خود ادامه می‌داد به‌طوری‌که می‌گفت کرم تحقیق در خون من افتاده‌است.

سالک بعد از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه نیویورک و دریافت مدرک به سمت دانشگاه میشیگان عزیمت نمود تا به همراه یکی از استادانش به کار تحقیق ادامه دهد. ابتدا کار را بر ویروس آنفلوآنزا آغاز نمود. اما بعد از مدتی با مشاهده بیماری فلج اطفال که هر ساله بر تعداد بیماران مبتلا به این بیماری افزوده می‌شد و این بیماری موجب روانه شدن هزاران انسان به بیمارستان‌ها و نتیجتاً استفاده از ویلچر می‌گردید تصمیم گرفت به تحقیق در زمینه ویروس همه گیر فلج اطفال بپردازد.

مطالب خواندنی:

پس از کشف ویروس فلج اطفال توسط جان اندرز در بافت‌های گرفته شده از کلیه میمون‌ها سالک به دنبال کشف واکسن رفت. او اعتقاد داشت که ساخت واکسنی که در آن از ویروس‌های کشته شده استفاده می‌شود امکان‌پذیر است و قدم به قدم نسبت به ساخت واکسن‌های آزمایشگاهی و تست آن‌ها بر روی میمون‌ها اقدام نمود و در ژوئن ۱۹۵۲ متوجه شد واکسنی که تهیه کرده بر روی انسان نیز نتایج مثبتی در پی دارد.

فلج اطفال در لوله آزمایش متوقف شد و با کشف این واکسن تحول عظیمی در جهان به وجود آمد. سالک خود وخانواده‌اش را به عنوان اولین افرادی که تحت واکسیناسیون قرار می‌گیرند انتخاب کرد و پس از تست گسترده واکسن مذکور واکسن روانه بازار گردید. جوناس بعد از شیوع ویروس ایدز در دههٔ ۱۹۸۰ تصمیم گرفت تا واکسنی را برای آن بیابد اما موفق نشد.

مرگ

جوناس سالک در ۲۳ ژوئن ۱۹۹۵، در سن ۸۰ سالگی در ایالت کالیفرنیا، آمریکا درگذشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.