تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه حمیرا

پروانه امیر افشاری در 26 اسفند سال 1323 در تهران به دنیا امد. لیکن این خواننده زن با اسم هنری حمیرا معروف است، خواننده سرشناس زن ایرانی بانو حمیرا.

زندگینامه حمیرا

پروانه امیر افشاری در ۲۶ اسفند سال ۱۳۲۳ در تهران به دنیا امد. لیکن این خواننده زن با اسم هنری حمیرا معروف است، خواننده سرشناس زن ایرانی بانو حمیرا. این خواننده زن در رشته موسیقی ملی ایران، موسیقی پاپ و موسیقی ترکیبی کار می کرد. صدای حمیرا که استادش استادش علی تجویدی می گوید در گستره آلتو قرار دارد و در عین حال قابلیت سوپرانو از اول زیر تا بم را دارد. واپسین ترانه این خواننده زن را به اسم شادی زندگی در سال۱۳۹۵در اینترنت می توانید پیدا کنید .حمیرا از خانوادهٔ بانفوذ و معروف امیرافشاری، که اصالتا ترک بودند به دنیا امد. پدرش از مالک های زمین های بزرگ آذربایجان بود.

پدر حمیرا مالک ۱۵۰ قریه و روستا در ناحیه شمال غرب ایران بود. از همان زمان بچگی حمیرا، خانهٔ آن‌ها به افتخار افراد بانفوذ حکومتی، شاهد مراسم بزرگ با حضور هنرمندان نامیِ آن زمان، مانند قمرالملوک وزیری، روح‌انگیز، بنان، ملوک ضرابی و بسیاری دیگر بود که همین انگیزهٔ اولیهٔ دختر خانواده برای روی آوردن به آواز شد.

زندگینامه حمیرا

شروع فعالیت حرفه‌ای حمیرا

مطالب خواندنی:

زندگینامه امین رستمی

زندگینامه عباس غزالی

این خواننده زن بخاطر اختلاف با پدرش اسم هنری حمیرا را انتخاب و با این اسم شروه به کار کرد.لیکن پدرش صدای دخترش را می فهمد و زیرا که خواننده بودن دخترش را دور از درجه خانوادگی خود مشاهده می کرد، تمام صفحات موجود در بازار تهران را خریداری کرده و در خانه خود جا داده بود؛ و همین دلیل سبب نبودن صفحات صدای این خواننده در آن زمان می‌شود.

زندگینامه حمیرا

بعد یک سال درطی یک سفر اروپایی که برای پدر حمیرا پیش می‌آید حمیرا که از حمایت مادر خود برخوردار بود به کار خود ادامه می‌دهد. دومین اثر مشترک حمیرا، تجویدی و ترقی ترانه‌ای به نام «سرگردان» در گوشهٔ موالیان از گوشه‌های مهجور دستگاه همایون است. «پشیمانم» بعداً ساخته شد که به‌دلیل مدولاسیون زیبایی که از همایون به سه‌گاه تغییر مقام می‌دهد و بازمی‌گردد، باعث تحول عظیمی در موسیقی سنتی ایرانی می‌شود. پدر وی با آگاهی از اثر جدید دختر خود، وی را از خانه طرد و از ارث محروم می‌کند. بعد از آن وی مدتی را در خانه پسرعمویش که همسر هما میرافشار ترانه‌سرای معروف بود به سر برد تا آنکه با استاد پرویز یاحقی ازدواج می‌کند.

زندگینامه حمیرا

جنس صدا و زمینه موسیقایی این خواننده زن

صدای ایشان یک قابلیت سوپرانو را دارد که از نوع خیلی کمی صداها می باشد. با تکیه بر اظهار معلم های موسیقی اهل فن این خواننده را از محدود خوانندگانی می دادنند که یک شبه ره صد ساله را طی کرده کرد و با دادن  یک اهنگ به اسم صبرم عطا کن مشهور شد. مرسی که تا پایان بیوگرافی حمیرا با سایت ماندگار تاریخ ما همراه بودید.

منبع ویکی‌پدیا ایران بانو
ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of