تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه شارلمان

امپراطور شارلمان یا کارل بزرگ یا کارلوس ماگنوس  در 2 اوریل سال 742 در پروم به دنیا امد.از سال ۷۶۸ پادشاه فرانک‌ها از دودمان کارولنژی‌ها بود

زندگینامه شارلمان

امپراطور شارلمان یا کارل بزرگ یا کارلوس ماگنوس  در ۲ اوریل سال ۷۴۲ در پروم به دنیا امد.از سال ۷۶۸ پادشاه فرانک‌ها از دودمان کارولنژی‌ها بود.در ۲۵ دسامبر ۸۰۰ با تاجگذاری او به دست پاپ لئوی سوم در رم وی به پادشاهی رسید. به این صورت امپراطور شارلمان به عنوان سازنده پدشاهی مقدس روم یاد می شود و از دیدگاه اروپایی‌ها، پدر کشورهای فرانسه و آلمان می‌باشد.سپس از امپراطور شارلمان اروپا به یک دوره حکومتهای محلی و فئودالیته تبدیل شد.

کارل پسر پپن کهتر و همسرش برترادا بود. در جا و هنگام تولد کارل، اختلاف نظر وجود دارد. سپس از اینکه پدرش در سال ۷۶۸ مرد، کارل پادشاهی را با برادرش کارل‌ من تقسیم کرد.بعد از مرگ کارل‌ من در سال ۷۷۱ شارلمان قدرت را به تنهایی در دستانش گرفت. پادشاه فرانک‌ها در این هنگام در وضعیت خیلی ناجوری قرار داشت. در شمال آلمان امروزی زاکسنیها بر حکمرانی خود  اصرار می ورزیدند. در جنوب، کلیسای کاتولیک با لانگباردیها برای بدست اوردن قدرت درگیر بودند و اعراب اموی نیز کِه در شبه‌ جزیره ایبریا قدرت را در دست گرفته بودند، به سمت شمال در حال لشکر کشی بودند. از خاور هم امپراتوری مورد حمله آوارهای اوراسیایی در خطر بود. چنین که به نظر می‌رسد، کارل تا سال ۸۰۰ قصد داشت روابط جدید در غرب اروپا فراهم کند و آمادگی نبردی هم‌ زمان در تمام جبهه‌ها را نداشت..

زندگینامه شارلمان

مطالب خواندنی:

پادشاه فرانک‌ها که تاج پادشاهی خویش را در روز بعد از کریسمس سال ۸۰۰ میلادی به سر گذاشت، جزو جنگجویان، سیاستمداران، قانونگذاران و ناظمان قرون گذشته اروپا بود که همیشه مصالح کشور و ملت خویش را در رده اول می دانست و معمولا بر گسترش امپراتوری خویش می‌افزود.

ساخت اصلاحات توسط امپراطور شارلمان

صلح و ثبات نسبی شرایط ایجاد شده توسط وی، به ترقی هنر، فرهنگ و کلیسای کاتولیک بسیار کمک کرد. همچنین، شارلمان اصلاحات داخلی زیادی را ساخت که یکی از انها استاندارد کردن قوانین و مقررات بود.

از راه فتوحات خارجی و اصلاحات داخلی، شارلمان به شکل دهی اروپای غربی و قرون وسطی کمک کرد.وی بخاطر یکپارچه کردن جناح‌های مختلف اروپا، به عنوان پدر اروپای مدرن معروف است.وی در سلسله پادشاهی فرانسه، آلمان و امپراتوری مقدس روم با اسم شارل/چارلز نخست شناخته می‌شود.

زندگینامه شارلمان

مرگ پادشاه فرانک‌ها

شارلمان در سال ۸۱۴ در گذشت. پس از مرگ او به سرعت امپراتوری از هم پاشیده شد.مرسی که تا پایان این مقاله با سایت ماندگار تاریخ ما همراه بودید.

منبع ویکی‌پدیا ویکی 5040
ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of