تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه مارتیک

مارتیک قره خانیان با اسم مستعار مارتیک خواننده سنتی، آهنگساز، تنظیم‌کننده و نوازنده گیتاراصالتا ارمنی اهل ایران و ساکن آمریکا است.از نوجوانی به موسیقی روی آورد

زندگینامه مارتیک

مارتیک قره خانیان با اسم مستعار مارتیک خواننده سنتی، آهنگساز، تنظیم‌کننده و نوازنده گیتاراصالتا ارمنی اهل ایران و ساکن آمریکا است.از نوجوانی به موسیقی روی آورد و در شانزده سالگی برای ادامه دادن حرفه خود به تهران رفت و کار های خود را با نوازندگی گیتار و اجرای ترانه‌های خارجی شروع کرد.

بعد از امدن در موسیقی و اجرا کردن اهنگ های فارسی و در کنار خوانندگان قدیمی مثل گوگوش و حسن شماعی زاده در خواندن و ارائه آهنگ و بودن در برنامه‌های تلویزیونی قبل از انقلاب مانند برنامهٔ تلویزیونی «پنجره» او سریعا معذوف شد و نامش سر زبان های افتاد. این خواننده سنتی اهنگ حریر را در سال ۱۳۵۵ به عنوان نخستین اهنگ فارسی زبانش ارائه کرد و گوگوش را در کنسرتی در برج ایفل پاریس به عنوان نوارندهٔ گیتار در کنار گروه سل همراهی کرد و اهنگ چلچله را هم برای حسن شماعی زاده سرود و در پاسخ آهنگی را از او هدیه گرفت. دو سال بعد از انقلاب ایران این خواننده سنتی از ایران رفت و در لس آنجلس آمریکا اقامت گرفت.

زندگینامه مارتیک

شما عزیزان می توانید زندگینامه خوانندگان قدیمی را در سایت ماندگار تاریخ ما همراه کنید.

 

سبک موسیقی این خواننده سنتی

زندگینامه مارتیک

این خواننده سنتی بخاطر سبک ناشخناخته موسیقی خود در فرهنگ و موسیقی ایرانی، تا دههٔ ۷۰ معروفیت زیادی در مقایسه با هنرپیشگانی مثل معین، ابی و بیژن مرتضوی نداشت و بخطار همین هدفش را  ازسبک خود عوض کرد. در این بین، ترانه هایی که در معروفیت او موثر بود، کارهای «بهار»، «ماه»، «تو نشنیدی صدات کردم»، «دو دلبر» و… با آهنگسازی و تنظیم آهنگساز معروف ایرانی صادق نوجوکی بودند.

زندگینامه مارتیک
آخرین آلبوم مارتیک، سایه نشین نام دارد که در اواخر سال ۱۳۹۳ (فوریه ۲۰۱۵) به بازار ارایه شد.بیشتر اشعار ترانه‌های وی از شاعرانی چون زویا زاکاریان، مسعود فردمنش، جهانبخش پازوکی و بیژن سمندر با آهنگسازانی چون صادق نوجوکی و منوچهر چشم آذر بوده است.وی فردی گزیده-کار است که فاصله میان انتشار آلبوم‌های وی گاه به چند سال اما با محتوایی غنی و خاطره ساز رسیده است.مارتیک معتقد است که هنوز هم هیچ شهری را در عمر خود به زیبایی، نظم و پاکیزگی آبادان قدیم ندیده و نخواهد دید.مرسی که تا پایان بیوگرافی مارتیک با ما همراه بودید.

منبع ویکی‌پدیا نماگرد
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.