تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه مهستی

افتخار دده‌ بالا با اسم مستعار مهستی خواننده ایرانی از جمله خوانندگان قدیمی سنتی و پاپ ایرانی بود. از این خواننده ایرانی با لقب بانوی آواز گل‌ها یاد می‌شود.

زندگینامه مهستی

افتخار دده‌ بالا با اسم مستعار مهستی خواننده ایرانی از جمله خوانندگان قدیمی سنتی و پاپ ایرانی بود. از این خواننده ایرانی با لقب بانوی آواز گل‌ها یاد می‌شود. این خواننده ایرانی چند روز قبل از انقلاب از ایران کوچ کرد، اول به انگلستان و بعد تا اخر زندگی اش به آمریکا سفر کرد. اغلب کار های این خواننده ایرانی که بعد از انقلاب ارائه داد در زمینه اهنگ های پاپ سنتی و مردمی بود. مهستی خواهر هایده بود که هر دو انان از خوانندگان قدیمی و خوانندگان ایرانی بودند..وی نیز عّمه نادره سالارپور مترجم مشهور ایرانی بود.

زندگینامه مهستی
وی زمانی با کورس ناظمیان وصلت کردند لیکن طلاق گرفتند. پدر وی محمد دده‌ بالا و مادرش زینت بلغاری بودند. پرویز یاحقی علاقه مهستی که از خوانندگان ایرانی بود را به موسیقی کشف کرد. خواهر او هایده هم جزو خوانندگان قدیمی موسیقی پاپ سنتی ایران است. پرویز یاحقی صدای او را در یکی از جلسه ها یکدفگی شنید و عاشق صدایش شد و او را به عرصه خوانندگی و موسیقی وارد کرد.

اکبر گلپایگانی در گفت و گویی مطرح کرد که هایده و مهستی خوانندگان قدیمی ایران به دست او تعلیم داده شدند و بعد به آهنگسازان معرفی کرد. هایده از مهستی کبیر تر بود لیکن مهستی بخاطر علاقه، سریع تر از خواهر خود به عرصه هنر داخل شد. او اسم هنری خود را از مهستی گنجوی شاعر معروف ایرانی برداشت.

زندگینامه مهستی

زمان خوانندگی مهستی

اغاز فعالیت مهستی در سن ۱۷ سالگی برنامهٔ گلها برنامه شماره ۴۲۰ و با اجرای اهنگی به اسم آن که دلم را برده خدایا که به دست بیژن ترقی در سبک موسیقی کلاسیک ایرانی سروده شده بود فعالیت خود را اغاز کرد. لیکن بعد از سپری کردن مدتی و در کنار گرایشی که همه به موسیقی پاپ داشتند به این سبک روی اورد. در اول خانواده وی نسبت خوانندگی او بی تفاوت بودند زیرا در آن زمان خوانندگی برای یک زن را درست نمی دانستند.لیکن بعد او را تشویق کردند.

زندگینامه مهستی

فوت و تشیع جناز این خواننده ایرانی

بعد از چهار سال بیماری سرطان روده بزرگ او در روز دوشنبه چهارم تیر ماه در سنتا روزا ی کالیفرنیا ی شمالی در ساعت ۷:۵۲ صبح در تاریخ ۴ تیر۱۳۸۶ خورشیدی و بخاطر همین بیماری از دنیا رفت. بعد از فرستادن پیکر او،در قبرستانی در لس آنجلس در کنار قبر خواهر و مادرش به خاک سپرده شد. ادم های بسیار زیادی و همچنین هنرمندان معروف ایرانی مقیم خارج از کشور و جمشید دلشاد نخستین شهر دار ایرانی در ایالت کالیفرنیا در مجلس خاکسپاری وی بودند.مرسی که تا پایان بیوگرافی مهستی با سایت ماندگار تاریخ ما همراه بودید.

منبع ویکی‌پدیا نماگرد
ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of