تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه هایده

معصومه دده‌بالا با اسم مستعار هایده در بیست و یک فروردین 1321 در تهران به دنیا امده. جزو خوانندگان بزرگ و بانوی آواز موزیک سنتی و پاپ ایرانی بود.

زندگینامه هایده

معصومه دده‌بالا با اسم مستعار هایده در بیست و یک فروردین ۱۳۲۱ در تهران به دنیا امده. جزو خوانندگان بزرگ و بانوی آواز موزیک سنتی و پاپ ایرانی بود. هایده خواهر بزرگتر مهستی خوانندگان بزرگ ایرانی بود. هایده صدای کنترآلتو داشت و دو دهه کار در خواندن آواز و ترانه‌های ایرانی داشت.

در فروردین ۱۳۹۸ به دست شهرداری لس‌آنجلس ستاره‌ای به اسم بانو هایده در خیابان ادم های معروف شهر لس‌ آنجلس به همراه بهترین هنرمندان جهان قرار داده شد. و نام «بانو هایده» که جزو خوانندگان بزرگ است به دست شورای شهر و شهردار لس آنجلس به عنوان قسمتی از اثار فرهنگی و هویت ایرانی و میراث هنری این شهر به ثبت رسید. نیز طی مجلسی، با بودن شهردار و اعضای شورای شهر لس‌آنجلس و خانواده و طرفداران او، اسم بانو هایده که جزو خوانندگان بزرگ ایران است در تقویم شهر لس‌آنجلس به ثبت رسید.

زندگینامه هایده

خوانندگی حرفه ای

بانو هایده، به خاطر صدای زیبای دلکش که جزو خوانندگان بزرگ ایران است به خوانندگی علاقه مند شده بود. او در ۱۳۴۷، کار سطح بالای خود را با اجرای اهنگ «آزاده» شعری از معلمش علی تجویدی فعالیت خود را شروع کرد.

مطالب خواندنی:

زندگینامه موتزارت

زندگینامه امین رستمی

زندگینامه هایده

اجرای ترانه «آزاده» با ارکستر بزرگ گل ها در رادیو تهران آغاز کار هایده بود. وی پس از اجرای چندین اثر دیگر از تجویدی و دیگر آهنگسازان بنام، از جمله همایون خرم, در برنامه گل ها، از نخستین سال های دهه ۱۳۵۰ به خواندن ترانه های پاپ علاقه مند شد که بیشتر از ساخته های فریدون خشنود، جهانبخش پازوکی، محمد حیدری و انوشیروان روحانی بودند.هایده در شهریور ۱۳۵۷ چندین ماه پیش از پیروزی انقلاب ایران را به مقصد بریتانیا ترک کرد.

هایده از ۱۳۶۱ در لس آنجلس به ادامه داد اهنگ هایش را. جزو اولین برنامه های بسیار رسمی او در این شهر، کنسرتی در کالج کالیفرنیا در لوس آنجلس (یو.سی.ال.ای) در کنار گروهی از سازهای ایرانی به مدیریت منوچهر صادقی بود.

زندگینامه هایده

 

فوت بانو هایده

هایده در تاریخ ۲۰ ژانویه ۱۹۹۰ مصادف با ۳۰ دی ماه ۱۳۶۸ روز بعد کنسرتش در باشگاه کازابلانکا در حومه سان فرانسیسکو، بخاطر سکته قلبی فوت کرد.هایده در قبرستان وست وود در لوس آنجلس با بودن ادم های مشهور به خاک سپرده شد. هما سرشار، ویگن و حسن شهباز گسانی بودند که در مراسم او سخنرانی کردند. در تهران هم با توجه به محدودیت های زیاد، جمعی از مردم در مسجدالجواد برای او مراسمی برپا کردند.مرسی که تا پایان بیوگرافی هایده با سایت ماندگار تاریخ ما همراه بودید.

منبع ویکی‌پدیا اکا ایران
ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of