تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه پوران

فرح‌ دخت عباسی طاقانی با اسم هنری پوران در 15 بهمن سال 1312 در تهران به دنیا امد. این هنرمند ایرانی جزو خواننده های قدیمی هنرپیشه زن ایرانی بود.

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

زندگینامه پوران

فرح‌ دخت عباسی طاقانی با اسم هنری پوران در ۱۵ بهمن سال ۱۳۱۲ در تهران به دنیا امد. این هنرمند ایرانی جزو خواننده های قدیمی هنرپیشه زن ایرانی بود.
این هنرمند در اغاز کار با اسم خانوم ناشناس و بعد با معروفیت شوهر نخستش (عباس شاپوری) با اسم بانو شاپوری و در اخر سر با اسم پوران به فعالیتش ادامه داد. وی موسیقی را از کار اموزی استاد شاپوری اغاز کرد. پوران این هنرمند بزرگ کار در سینما را  از تاریخ بهمن ۱۳۳۹ شروع کرد، خیلی از فیلم هایی که وی در آن ها بازی کرده عبارتند از: ستارگان می درخشند، عمو نوروز، طلای سفید، گرگهای گرسنه، لاله آتشین، آقای قرن بیستم، اشکها ولبخندها، دنیای پول، حاتم طائی، گدایان تهران و توفان بر فراز پاترا است. شوهر دوم پوران آقای روشن زاده بود که او و آقای بهمنش از بهترین معلمان ورزشی ایران بودند، پوران از وی ۲ فرزند به نام های امید و آرزو به دنیا اورد.

زندگینامه پوران

مطالب خواندنی:

زندگینامه موتزارت

زندگینامه امین رستمی

پوران که جزو خواننده های قدیمی بود بعد از زمانی توانست به برنامه گلها ورود پیدا کند، و کارهای او اغلب اواز خوانی بود. این هنرمند در سال ۱۳۳۹ به سینما رفت و در چندین فیلم ایفای نقش کرد.پوران در دهه ۱۳۳۰ یکی از مشهور ترین خواننده های قدیمی ایران بود و برای یک دهه کامل و شاید هم بیشتر، جزو بهترین آوازخوانان ایران به شیوه خود بود و توانست معروفیت خود را تا اواسط دهه ۵۰ همچنان بکشاند.

سخن های پایانی این هنرمند

وی پیشینه خوانندگی در برنامه گلها را هم دارد. پوران با خیلی از خواننده‌ها مثل ویگن، عارف، منوچهر سخایی و حسین خواجه‌ امیری همکاری کرده. نیز بانو پوران خواهر خانوم انوشیروان روحانی، موسیقدان معروف ایرانی است. پوران بعد از انقلاب در کنار فرزندانش به آمریکا مهاجرت کرد و در لوس انجلس اقامت گرفت و در غربت کم فعالیت داشته، و در سال ۱۳۶۹ به ایران برگشت.

زندگینامه پوران

پوران در اوایل سال‌های دهه ۶۰ به بیماری سرطان مبتلا شد. در اخر سر وقتی که بیماری به اوج خود رسیده بود، در سال ۱۳۶۹ برای دیدن نوه‌ اش به ایران آمد که در اخر سر در تهران فوت کرد و در امامزاده طاهر (کرج) به خاک سپرده شد.مرسی که تا پایان بیوگرافی پوران با سایت ماندگار تاریخ ما همراه بودید.

منبع ویکی‌پدیا کلوب
ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of