تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه ژاندارک

ژان دارک یا ژاندارک با لقب هایی مثل دوشیزهٔ اورلئان قهرمان ملی و فرمانده مشهور فرانسه است. این قهرمان ملی در تاریخ 6 ژانویهٔ ۱۴۱۲ به دنیا امد.

زندگینامه ژاندارک

ژان دارک یا ژاندارک با لقب هایی مثل دوشیزهٔ اورلئان قهرمان ملی و فرمانده مشهور فرانسه است. این قهرمان ملی در تاریخ ۶ ژانویهٔ ۱۴۱۲ به دنیا امد.

در جنگ صدساله بر علیه انگلستان، فرماندهی فرانسوی‌ها را برعهده داشت. در نزدیکی شهر کُنپی ینی، بدلیل خیانت شهردار این شهر  به دست بورگینیون‌ها اسیر و به انگلیسی‌ها داده شد. ژان دارک در یک دادگاه کلیسایی، به دست اسقفِ بووه، پیر کوشون بخاطر  مخالفت با قوانین کلیسا، مجرم و در میدان ویومارشه شهرِ روآن  در اتش سوزانده شد. چند وقت بعد، در یک دادگاه تجدید نظر در سال ۱۴۵۶، «شرافت» این فرمانده مشهور را دوباره قبول کردند.

 دستیابی به درجه فرمانده مشهور و فرماندهی لشگر

در زمان خردسالی این فرمانده مشهور، فرانسه بخاطر کمبود اتحاد ملی، با تفرقه جدی مواجه بود. در سال ۱۴۱۵، شاه هنری انگلستان به فرانسه لشکر کشی کرد و سپاه فرانسه را در آگین کورت با خاک یکسان کرد. این فتح معروف در مقابل اشرافیت فرانسه، باعث شد تا فرانسه به شدت به سمت نابودی کشیده شود. قسمت های مهم بین دوفین ها و بورگاندیان های حامی انگلیس تقسیم شده بود.

مطالب خواندنی:

زندگینامه ژاندارک

در دوره پادشاهی چارلز پونتی، فرانسه نه مدیریت و نه فرمانده اصلی را تجربه می کرد. هنگامی ژاندارک به دربار رفت، توانست با شور و شوق و عقیده محکم خود، چارلز را حیران کند. اینکه در اخر این دختر ۱۷ ساله‌ی روستایی قادر شد به درجه فرماندهی سپاه رسیده و در جنگ‌ها سپاه را رهبری کند خیلی جالب توجه است. در سال اول فرماندهی ژاندارک، لشکر فرانسه در اورلئان، پاتای و تروی پیروز شد. خیلی از شهرهای دیگر هم از کنترل انگلیس‌ها خارج شده و سپاه قادر شد به شکلی پیروزمندانه، جهت تاج گذاری چارلز هفتم در جولای ۱۴۲۹، وارد دوفین شود.

اسیرشدن این قهرمان ملی

بخاطر خدمات و رهبری ژاندارک به او و خانواده‌اش جایگاه اشرافی داده شد. وی قلب سربازان فرانسوی را در اختیار داشت و آنان به او مانند یک رهبر واقعی می نگریستند اگرچه یک سال بعد ژاندارک به دست نیروهای بورگاندیان در کومپینی اسیرشده و به انگلیس داده شد. محاکمه‌ی او به خوبی مستند شده و یک دید خوب نسبت به شخصیت و سرنوشت او فراهم می‌کند.سرانجام دادگاه در پشت درهای بسته ادامه پیدا کرد. به نظر می‌رسید که ژاندارک تهدید به شکنجه شده بود اما ظاهراً واقعاً شکنجه نشد. همان‌گونه که انتظار میرفت، ژاندارک گناهکار شناخته شد و محکوم به مرگ با سوزاندن در آتش شد. ژاندارک که با این امتحان سخت روبرو شده بود، درهم‌شکسته و اعتراف کرد.

زندگینامه ژاندارک

مرگ این قهرمان ملی

اگرچه یک هفته بعد او قدرتش را به دست آورد و اعتراف خود را پس گرفت. او توانست با سربلندی با این امتحان دشوار روبرو شود. گفته شده است بیش از ۱۰۰۰۰ نفر آمدند تا مراسم سوزاندن او را مشاهده کنند. خاکسترهای او در رودخانه سین پراکنده شد.

منبع ویکی‌پدیا ویکی 5040
ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of