تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه دکتر محمد قریب

محمد قریب (۱۲۸۸ در تهران – ۱۳۵۳) از اولین پزشکان متخصص طب اطفال ایران و بنیانگذار طب نوین اطفال در ایران و از بنیانگذاران بیمارستان مرکز طبی کودکان بود.

 دکتر محمد قریب
دکتر محمد قریب

بیوگرافی دکتر قریب

دکتر محمد قریب در سال ۱۲۸۸ در تهران متولد شد. پدرش مرحوم علی اصغر خان قریب و از مردم روستای گرکان از توابع آشتیان بود. تحصیلات ابتدایی را در دبستان سیروس و متوسطه را در دارلفنون تهران (دارالمعلمین) گذراند . او در سال ۱۳۰۶ شمسی در زمره اولین گروه دانشجویان ایرانی بود که برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی به فرانسه رفتند. وی در پایان سال اول در شهر رن فرانسه موفق به دریافت جایزه لابراتور تشریح دانشکده پزشکی شد. وی در سال ۱۳۱۴ نخستین ایرانی بود که توانست در کنکور انترنی بیمارستان پاریس موفق شود.

محمد قریب گرکانی
محمد قریب گرکانی

افتخارات دکتر قریب

مطالب خواندنی:

دکتر قریب، به پاس خدمات چشمگیر علمی، به دریافت نشان دانش از دانشگاه تهران و نشان درجهٔ اول فرهنگ از وزارت آموزش و پرورش و نشان عالی لژون دونور از دولت فراسه نائل گشت.

دکتر قریب در سال ۱۳۲۱ موفق به دریافت نشان عالی دولت فرانسه شد و در سال ۱۳۵۰ به عضویت هیئت مدیره انجمن بین‌المللی بیماریهای کودکان در آمد. همچنین در آخرین سالهای عمر وی موفق به دریافت نشان درجه اول فرهنگ از وزارت آموزش و پرورش شد.

وی در طول سالهای فعالیت علمی خود در کنگره‌های مختلف بین‌المللی در کشورهای مختلف از جمله فرانسه، آمریکا، کانادا، ژاپن، ترکیه و اتریش شد و عضویت چندین مجمع علمی بین‌المللی را برعهده داشت. وی اولین تعویض خون را در ایران انجام داد و از بنیانگذاران انتقال خون در ایران بود.

ازدواج دکتر قریب با زهرا قریب

وی در سال ۱۳۱۵ با  زهرا قریب دختر مرحوم استاد عبدالعظیم قریب ازدواج کرد . و در سال ۱۳۱۷ به ایران بازگشت. پس از طی نمودن دوره سربازی در سال ۱۳۱۹ به عنوان دانشیار طب اطفال در دانشگاه به فعالیت علمی مشغول گردید. وی ابتدا در بیمارستان رازی به اداره بخش اطفال مشغول شد و بعد از آن به بیمارستان هزار تختخوابی رفت و در آنجا بخش اطفال را دایر کرد. او در سال ۱۳۱۹ کتاب بیماریهای کودکان را به چاپ رساند و در سال ۱۳۳۵ با همکاری دکتر حسن اهری آن را با اصلاحات جدید تجدید چاپ نمود.

دکتر قریب، به پاس خدمات علمی، نشان دانش از دانشگاه تهران و نشان درجهٔ اول فرهنگ از وزارت آموزش و پرورش و نشان عالی لژیون دونور از دولت فرانسه دریافت کرد.
دکتر قریب، به پاس خدمات علمی، نشان دانش از دانشگاه تهران و نشان درجهٔ اول فرهنگ از وزارت آموزش و پرورش و نشان عالی لژیون دونور از دولت فرانسه دریافت کرد.

اقدامات دکتر قریب

از مهمترین اقدامات او بنیانگذاری و تأسیس اولین بیمارستان تخصصی کودکان یعنی بیمارستان مرکز طبی کودکان به همراه دکتر حسن اهری بود که ایشان این اقدام را در زمان بازنشستگی خود انجام دادند مرحوم دکتر قریب در حین فعالیت علمی فعالیت سیاسی و اجتماعی نیز داشت به گونه‌ای که بارها در کلاس درس به اقدامات رژیم پهلوی انتقاد نموده و پس از واقعه ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ نیز پس از امضای یک بیانیه به همراه ۱۰ تن دیگر از اعضای هیئت علمی دانشگاه مانند مهندس بازرگان، دکتر سحابی و دکتر نعمت الهی به دستور محمدرضا شاه از دانشگاه اخراج شد که این موضوع باعث افزایش محبوبیت ایشان در بین دانشجویان و جامعه دانشگاهی گردید.

سردیس دکتر قریب در پارک علم و فناوری
سردیس دکتر قریب در پارک علم و فناوری

مرگ دکتر قریب

مرحوم دکتر قریب در سال ۱۳۵۱ به هماچوری (دفع خون از دستگاه ادراری) مبتلا شد که بعدها تشخیص سرطان مثانه داده شد و اقدامات درمانی انجام شده درایران و آمریکا تأثیر چندانی بر بیماری ایشان نداشته و سرانجام در روز سه شنبه اول بهمن ماه ۱۳۵۳ در بیمارستان مرکز طبی کودکان محل خدمت خود درگذشت و طبق وصیت وی، در قبرستان شیخان قم به خاک سپرده شد. برای مراسم تدفین دکتر محمد قریب، محمدرضا شاه پهلوی بهمراه خودروهای دربار شخصاً جنازه دکتر محمد قریب را از تهران تا قم همراهی کردند و آیت الله مرعشی نماز ایشان را قرائت نمود.

آرامگاه دکتر قریب
آرامگاه دکتر قریب

سریال دکتر قریب

در سال ۱۳۸۶ مجموعه تلویزیونی «روزگار قریب» به کارگردانی کیانوش عیاری از شبکه سه سیما پخش شد که به شرح زندگینامه دکتر محمد قریب از ابتدا تا انتها پرداخته بود.

در چهارم آبان ماه ۱۳۹۲ به پاس خدمات دکتر محمد قریب در زمینه طب اطفال سردیس ایشان با حضور حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت دولت حسن روحانی واقع در پارک علم و فناوری پردیس پرده برداری گردید.

سریال دکتر قریب
سریال دکتر قریب

شاگردان دکتر قریب

دکتر محمد قریب و دکتر فریدون کشاورز پایه گذاران طب اطفال در ایران می باشند، ولی دکتر کشاورز به خاطر دغدغه ها و حضور در عالم سیاست و حزب توده، هیچ وقت نتوانست به تربیت پزشکان اطفال بپردازد. اما در عوض دکتر قریب از استادان نامی و برجسته ی دانشکده ی پزشکی در تهران بود و از سال های ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۳ شاگردان معروفی مانند صادق مختارزاده، قانع بصیری، نورالدین هادوی، مرتضی مشایخی، غلامرضا خاتمی و احمد سیادتی را تعلیم و تربیت داد که همه ی آن ها به بزرگان علم پزشکی ایران تبدیل شدند؛ به همین خاطر است که لقب «پدر طب اطفال ایران» را به دکتر قریب اعطا کرده اند.

دکتر قریب در لباس طبابت
دکتر قریب در لباس طبابت

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. هدیه یوسفی می گوید

  ممنون از زحمتی که کشیدید.اطلاعات نو و کاملی برایم بود . بازم ممنون.

 2. محسن سیمرغ می گوید

  سلام خیلی تشکر میکنم و خیلی خوشحالم از اینکه کشور به این خوبی دارم با اینهمه فیلسوف و دانشمند ولی آیا واقعا استحقاق دکتر قریب اینه که مقبره اش خیلی معمولی باشه و بیشتر مردم از کنارش رد بشن بدون اینکه بدونن چه شخصیت مهمی در اونجا مدفونه، ما آیت الله هامون رو که فقط وظیفه اصلیشون رو اونم تبلیغ دین خداست میبرن به عرش اعلاء ولی شخصیتی که باعث نجات جون کلی از بچه های این مرز و بوم شده حتی یه تابلو هم نزدن که بابا قبرش اینجاست…

 3. سید امین می گوید

  ادم هم انقدر عقده ای
  دکتر شخصیت فوق العاده ای هستند و همه مردم ما از ارزش و احترام ایشان اگاه هستند
  شما چرا فورا جبهه گیری ضد شرعی میکنید
  در حالی که خود دکتر در دوران حیات پر برکتشان دارای شخصیت مذهبی و انقلابی بوده اند

 4. مهدی پرهیزگاری می گوید

  من ازاین فیلم محمدغریب خوشم آمده برایم بگذارید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.