تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه دکتر حسین عظیمی

دکترحسین عظیمی در سال ۱۳۲۷ شمسی در خانواده ای کشاورز به دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی خود را از ۵ سالگی در زادگاه خود شروع کرد. سیکل اول دبیرستان را در آران وسیکل دوم را در رشته ریاضی در شهرکاشان گذراند.پس از پایان تحصیلات متوسطه در رشته اقتصاد در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل شد و فوق لیسانس خود را در رشته اقتصاد توسعه درهمان دانشگاه با رتبه ممتاز پشت سر گذاشت. ارتباط فرهنگی میان دانشگاه تهران و دانشگاه آکسفورد موجب شد تا ایشان به عنوان برترین دانشجو برای ادامه تحصیل در دانشگاه آکسفورد انگلیس بورسیه شود.

 در آغاز در دانشگاه آکسفورد دوره ای را طی کرد که به نوعی دوره ی فوق لیسانس در تحقیق علوم اقتصادی نامیده می شد که اساساً به فلسفه اقتصاد و علوم اجتماعی می پرداخت. پس در همان دانشگاه در رشته اقتصاد توسعه دوره دکترا را گذراند. موضوع رساله دکترای ایشان « رابطه ی رشد اقتصادی , توزیع در آمد و فقر در علم اقتصاد با تکیه بر مسائل ایران » بود اولین دوره ای کار آموزی خود را در سال های ۴۶- ۱۳۴۵ در سازمان برنامه وبوجه شروع کرد و رسماً از سال ۱۳۴۸ در موسسه توسعه تحقیقات اقتصاد دانشگاه تهران مشغول به کار شد و حدوداً سه سال در آن موسسه خدمت کرد. هم زمان با پایان دوره ای کارشناسی ارشد در سال ۱۳۴۹ اولین تدریس دانشگاهی خود را انجام داد. در سال ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۶ رسماً در موسسه برنامه ریزی ایران که زیر نظر دو گانه سازمان برنامه ریزی ایران و سازمان ملل متحد درآمد.


دکتر عظیمی پس از دریافت درجه دکترا و بازگشت به ایران تا سال ۱۳۶۸ در سازمان برنامه وبوجه در رده کارشناسی, مشاور ومعاونت دفتر, رئیس دفتر و عضویت درستادمرکزی سازمان برنامه وبوجه مشغول فعالیت بود.پس از خروج از سازمان به عنوان عضو هیئت علمی و مدیر گروه اقتصاد دوره دکترای دانشگاه آزاد اسلامی به امور تدریس وتحقیق پرداخت و هم زمان در سایر دانشگاه های کشور نیز به تربیت دانشجویان اشتغال داشت. وی درکنار فعالیت اصلی خود به عنوان مشاوره در صنایع بزرگ کشور کارکرد.

در سال ۱۳۸۱ هم زمان با ادغام موسسه عالی پژوهش در برنامه ریزی و سازمان مدیریت به عنوان اولین رئیس عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی کشور انتخاب شد ودر مدت کوتاهی که در آن جا تلاش می کرد منشا خدمات علمی فراوانی بود. ارائه درس های پربار به دانشجویان ودانش پژوهان در دانشگاه های وی را به عنوان استادی شاخص به اندیشمندان شناسانده بود.

شادروان دکتر حسین عظیمی آرانی

خصوصیات اخلاقی و رفتاری :
دکتر حسین عظیمی انسانی فروتن و متواضع بود . معلمی دلسوز و مهربان با تمامی صفات نیک و برجسته و معلمی نمونه بود .
اندیشه ی نقاد ، تسلط بر مبانی و علوم اقتصاد ،آگاهی بر مسایل سیاسی ، تعهد و دلسوزی نسبت به سرنوشت مردم و کشور عزیزمان ایران . رفتار و برخوردی انسانی و مهربانانه با دانشجویان ، حسن معاشرت با استادان و همکاران و برای مردم و با مردم بودن از بارزترین ویژگی های اخلاقی و رفتاری ایشان بود .


او به عنوان انسانی پاک و برخاسته از کویر همواره به زادگاهش و مردم صمیمی و تلاشگران عشق می ورزید . در مقدمه کتاب « مدارهای توسعه نیافتگی» چنین می نویسد .


« در ابتدا از پدر و مادری سپاس گویم که همچون اکثریت پدران و مادران منطقه ما (آران) و یا تمامی حاشیه ی کویر با تلاشی اعجاب انگیز در گوشه ای از کویر تشنه ، ازهیچ ، زندگی ساختند . انسان در بیان عظمت و شکوه همت و تلاش ، قناعت و مناعت طبع این مردمان که در طی قرن ها دل خاک را شکافته اند تا قطره قطره ی آب را بر بیابان های کشور جاری سازند واز زلال آب ، صفای زندگی بخش سبز درختان را به آبی عمیق آسمان ها پیوند زنند ، در می ماند . اینان چه متواضعانه خواهند گفت «که خوب کشاورزی د رآن است که نه تنها انسان را ، بلکه همه موجودات جان دار خدا را نیز قوتی برای زنده ماندن می رساند .» چه آسوده می توان این گفته را به زبان مدرن ترجمه کرد که همت و تلاش این مردمان سخت کوش و قانع ، پایه و اساس حفظ حیات برای هزاران سال بوده است . آیا نمی توان و نباید شکوه و زیبایی هر تک درخت کویری را معیار سنجش زیبایی و مناره های بلند و کاشی کاری شده ی شهرهای کشور دانست ؟ »( مدار های توسعه نیافتگی ص ۱۰)


وی در توصیف کویر چه زیبا می نگارد :« کویر ، حداقل برای ما کویریان ، دنیایی اعجاب انگیز است . شاید شب های ستاره باران کویر است که با مردمان این صحراهای پهناور کشور را بر این می دارد که حتی در دل هر تاریکی به روشنایی دل بندیم . کوچه های تنگ آبادی های ما نه تنها خانه های گلی و محقرمان را به هم پیوند می زند ، بلکه همیشه به افق های روشن ، گسترده وبی نهایت انجامد . تپه های ریگ روان با چه لطافتی در کنار خانه های ما بال می گسترند و ما را با چه سختی ها که مواجه نمی سازند . شاید ما عظمت تنهایی را در شب هایی آموختیم که در نسیم جان بخش کویر بر دامنه ی لطیف همین تپه ها می نشستیم و در دنیای ستاره ها ، غرق می شدیم . شاید سختی زندگی و لزوم صبر و تحمل را در زمانی فرا می گرفتیم که در توفان خشم سهمگین کویر ، باید در هر کجا که بودیم متوقف می ماندیم و صبر می کردیم تا دوباره آسمان روشن را ببینیم ، شاید … » (مدار های توسعه نیافتگی ص ۱۰)


دکتر عظیمی با دوران مسئولیت موسسه آموزش عالی ، آموزش و پژوهش در حالی که با بیماری سرطان دست وپنجه نرم می کرد ، نشان داد که هیچ چیز نمی تواند او را از تلاش در راه آبادانی و سربلندی میهن اسلامی باز دارد ، فعالیت های فرهنگی دکتر عظیمی به گونه ای بود که تا امروز چندین هزار صفحه کتاب ، مقاله و نتایج تحقیقات از آثار ایشان به یادگار مانده است و بالغ بر ۵۰۰۰ صفحه می شود .


آثار دکتر عظیمی :
۱- بانک های توسعه ای با تکیه بر بانک توسعه صنعت و معدن ایران (۱۳۵۳ – دانشگاه تهران)
۲- مقدمه ای بر نظریه اقتصاد سنجی (۱۳۵۹ – انتشارات امیرکبیر)
۳- تورم ، مقدمه ای بر بحران در علم اقتصاد (۱۳۶۱ – انتشارات امیرکبیر)
۴- سیاست اجتماعی در کشورهای توسعه نیافته (۱۳۶۶ – سازمان برنامه و بودجه)
۵- مدارهای توسعه نیافتگی (۱۳۷۰ – نشر نی)
۶- چشم انداز اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۰ (۱۳۷۷ – وزارت مسکن وشهرسازی)
۷- ایران امروز در آیینه مباحث توسعه (۱۳۷۹ – دفتر نشر فرهنگ اسلامی)
۸- بحران و تغییر در دوران پس از انقلاب (دانشگاه آکسفورد به زبان انگلیسی)
و صدها مقاله منتشر شده در مجلات و نشریات داخلی وخارجی

رئیس موسسه آموزش و پژوهش در برنامه ریزی توسعه پس از تحمل دوران طولانی بیماری سرطان، در اردیبهشت ۱۳۸۲چشم از دنیا فروبست. او در سال پایانی به مهمترین سمت دوران زندگی اش منصوب شد و مدیریت موسسه جدیدی که از ادغام مرکز آموزش مدیریت دولتی و موسسه آموزش و پژوهش در برنامه ریزی توسعه به وجود آمده بود را مدیریت کرد. او دهه ۶۰ را در سازمان برنامه و بودجه گذراند و در سال های پایانی آن با ریاست وقت سازمان اختلاف پیدا کرد
خاتمی در آغاز جلسه هیات دولت روز بعد از فوت ایشان طی سخنانی، درگذشت دکتر حسین عظیمی، معاون فقید سازمان مدیریت و برنامه ریزی و رئیس مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی را ضایعه ای برای مجموعه مدیریتی کشور دانست و از وی به عنوان انسانی اندیشمند، دلسوز، تلاشگر و مقاوم در برابر ناملایمات یاد کرد و درگذشت وی را به خانواده آن مرحوم و جامعه علمی، اقتصادی و مدیریتی کشور تسلیت گفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. حمید می گوید

  با سلام. در صورت امکان تاریخ دقیق تولد دکتر عظیمی را اعلام فرمایید
  با تشکر

  1. نورمحمدی می گوید

   بهمن ماه ۱۳۲۷

 2. عباس معین فر می گوید

  به سهم خودم خیلی خیلی از حضرتعالی تشکر میکنم که از چنین دانشمندانی یاد میکنید خداوند به شما خیر دنیا واخرت مرحمت فرماید باز هم دوست داریم از ایشان بیشتر بدانیم خدایش رحمت کند روحش شاد انسان دلسوخته ای بود کسی قدر اورا نمی دانست

 3. عبدالحسین اویسی می گوید

  دکتر حسین عظیمی اندیشمندی ناشناخته در این سرزمین احساسهاست مشاوره ها وتصمیمات این عجوبه اقتصادی کشور باعث شد دولت خاتمی بانفت بشکه ۷دلار کشوررا بنحو شایسته مدیریت کند کشوری که بابدهی از دولت قبل تحویل گرفته شدوبا تراز مثبت درحدود چهل میلیارد دلار تحویل دولت بعدی گردید شناخت من از ایشان از سال ۷۰شروع شد مقالات ونوشته هایش برایم تازگی داشت چقدر زیبا موارد اقتصادی مرتبط با ایران رامطرح میکرد هنوز بریده تحلیل ایشان در سال ۱۳۷۴ در یکی از روزنامه های کشور درخصوص کشور ترکیه را دارم ایشان تحلیل داده بودند با فروپاشی شوروی دیگر ترکیه دراینده برای امریکا اهمیت خود را از دست خواهد داد بدین جهت این کشور با بحران های سیاسی واقتصادی مواجه خواهد گردید یادش را پاس بداریم واورا گرامی بداریم که علیرغم درخواست اکسفورد جهت تدریس خدمت به کشورش را ترجیح داد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.