تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه جلال‌الدین تاج اصفهانی

جلال‌الدین تاج اصفهانی (۱۳۶۰ – ۱۲۸۲) از خوانندگان ایرانی بود.

http://mandegar.tarikhema.org/images/2011/06/Taaj4.jpg

تاج اصفهانی در سال ۱۲۸۲در اصفهان متولد شد. پدرش شیخ اسماعیل معروف به تاج‌الواعظین بود که تا حدی با دستگاه‌هایموسیقی ایران آشنایی داشت. تاج در ده سالگی نزد پدر و استادانی چون سید عبدالرحیم اصفهانی، نایب اسدالله، میرزا حسین ساعت ساز (خضوعی)، میرزا حسین عندلیب، حبیب شاطرحاجی به دانش اندوزی پرداخت. وی به اشعار سعدی علاقه زیادی داشت و گزیده‌هایی از اشعار سعدی و دیگر شاعران را حفظ بود و در هنگام اجرای آواز به مناسبت زمان و محیط از آن اشعار استفاده می‌کرد.

فعالیت هنری

او از همان سال ۱۳۱۹ همکاری با رادیو را آغاز کرد و از ۱۳۲۸ به همکاری با رادیو اصفهان پرداخت. تاج ضمن خوانندگی، سرپرست نوازنندگان رادیو اصفهان گردید. وی در رادیو اصفهان به اجرای برنامه‌هایی با تار اکبرخان نوروزی و برنامه آموزش گوشه‌های دستگاه‌های موسیقی ایرانی پرداخت. او چندی بنا به ارشاد قطب السادات، نزد شیخ خزعل راه یافت و پس از فروپاشی دستگاه شیخ، به رشت، تهران و اصفهان سفر نمود و در اصفهان ساکن گردید. از ماندگارترین آثارش می توان به آتش دل اشاره کرد.

http://mandegar.tarikhema.org/images/2011/06/taaj-shajarian3.jpg

مطالب خواندنی:

شاگردان تاج اصفهانی

از جمله شاگردان او محمدرضا شجریان، علی‌اصغر شاهزیدی، سید رضا طباطبایی کربکندی، علیرضا افتخاری، مرتضی شریف، ناصر یزدخواستی, رضا قرنیان اصفهانی و حمیدرضا نوربخش و معین را می‌توان نام برد.

وفات

تاج اصفهانی در ۱۳ آذر ماه ۱۳۶۰ بدرود حیات گفت. آرامگاه او در تخت فولاد قرار دارد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. یکتا می گوید

    درودبر شما
    بسیار ممنونم که قدمی در راستای رساندن آگاهی های لازم در مورد زندگی هنرمندان واستادان شعر وموسیقی این وب سایت را راه انداز ی کرده و روشن کری مینمایید فقط خواهشمندم شاگردان استاد تاج اصفهانی را بهتر از این که معرفی فرموده اید معرفی نمایید عکس و زندکی نامه انان بسیار حایز اهمیت میباشد خصوصا جناب آقای افتخاری وناصر یزدخواستی خواهشمندم در خصوص ای دونفر تجدید نظر بفرمایید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.