زندگانی جلال‌الدین تاج اصفهانی

(۱۳۶۰ – ۱۲۸۲) از خوانندگان ایرانی بود.

http://mandegar.tarikhema.org/images/2011/06/Taaj4.jpg

در سال ۱۲۸۲در اصفهان متولد شد. پدرش شیخ اسماعیل معروف به تاج‌الواعظین بود که تا حدی با دستگاه‌هایموسیقی ایران آشنایی داشت. تاج در ده سالگی نزد پدر و استادانی چون سید عبدالرحیم اصفهانی، نایب اسدالله، میرزا حسین ساعت ساز (خضوعی)، میرزا حسین عندلیب، حبیب شاطرحاجی به دانش اندوزی پرداخت. وی به اشعار سعدی علاقه زیادی داشت و گزیده‌هایی از اشعار سعدی و دیگر شاعران را حفظ بود و در هنگام اجرای آواز به مناسبت زمان و محیط از آن اشعار استفاده می‌کرد.

فعالیت هنری

او از همان سال ۱۳۱۹ همکاری با رادیو را آغاز کرد و از ۱۳۲۸ به همکاری با رادیو اصفهان پرداخت. تاج ضمن خوانندگی، سرپرست نوازنندگان رادیو اصفهان گردید. وی در رادیو اصفهان به اجرای برنامه‌هایی با تار اکبرخان نوروزی و برنامه آموزش گوشه‌های دستگاه‌های موسیقی ایرانی پرداخت. او چندی بنا به ارشاد قطب السادات، نزد شیخ خزعل راه یافت و پس از فروپاشی دستگاه شیخ، به رشت، تهران و اصفهان سفر نمود و در اصفهان ساکن گردید. از ماندگارترین آثارش می توان به اشاره کرد.

http://mandegar.tarikhema.org/images/2011/06/taaj-shajarian3.jpg

شاگردان تاج اصفهانی

از جمله شاگردان او محمدرضا ، ، ، ، ، , و و را می‌توان نام برد.

وفات

تاج اصفهانی در ۱۳ آذر ماه ۱۳۶۰ بدرود حیات گفت. آرامگاه او در تخت فولاد قرار دارد.

 

یک دیدگاه برای “زندگانی جلال‌الدین تاج اصفهانی”

  1. درودبر شما
    بسیار ممنونم که قدمی در راستای رساندن آگاهی های لازم در مورد زندگی هنرمندان واستادان شعر وموسیقی این وب سایت را راه انداز ی کرده و روشن کری مینمایید فقط خواهشمندم شاگردان استاد تاج اصفهانی را بهتر از این که معرفی فرموده اید معرفی نمایید عکس و زندکی نامه انان بسیار حایز اهمیت میباشد خصوصا جناب آقای افتخاری وناصر یزدخواستی خواهشمندم در خصوص ای دونفر تجدید نظر بفرمایید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *