تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه داماسپیا

داماسپیا ملکه و زن اردشیر یکم از سلسله هخامنشیان و مادر خشایار شاه بزرگ بود. نقل شده که مادر داماسپیا  از زنان باستانی بشمار می رفت.

داماسپیا ملکه و زن اردشیر یکم از سلسله هخامنشیان و مادر خشایار شاه بزرگ بود. نقل شده که مادر داماسپیا  از زنان باستانی بشمار می رفت. او همچنین تنها فرزندِ استر و پیروِ خدای عبری بود.

زندگینامه داماسپیا

مطالب خواندنی:

داماسپیا در روی شوهر خود اردشیر یکم نفوذ فوق‌العاده‌ای داشت و در زمان حیات اردشیر، پسر وی یگانه وارثِ قانونی و واقعی اردشیر محسوب می‌شد. عجب آنست که در اوایل سال ۴۲۴ پیش از میلاد در همان روزی که اردشیر مرد، داماسپیا نیز آنگونه که در روایت کتزیاس آمده است، وفات یافت. پس از مرگِ اردشیر هخامنشی، خشایارشای دوم به جانشینی پدر رسید ولی تنها بعد از گذشت چهل و پنج روز بدست برادرش سغدیانوس کشته شد. جنازهٔ او را با همراه با پدر و مادرش ظاهراً در یک روز برای تدفین به پارس بردند.

زندگینامه داماسپیا

ملکه داماسپیا که از ملکه های ایران باستان بشمار می رود دختر یکی از ریش سفیدان ایرانی بوده است که دراغاز دربار اردشیر با او وصلت می کند.با توجه به  برخی از کتاب ها او را دختری با تبار بابلی معرفی میکردند او وقتی که به مقام ملکه امپراطوری هخامنشی رسید باعث ناراحتی ملکه مادر آمستریس شد و جدال برای قدرت بین او و ملکخ استرد شروع شد.
منبع ویکی‌پدیا اکا ایران
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. فرید می گوید

    مادر خشایارشا بزرگ نه ،مادر خشایارشاه دوم بوده . تصحیح کنید لطفا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.