تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه سورنا

سورنا یا سورن  پسر آرش و ماسیس سردار ایرانی در دوره اشکانیان بود که با زندگی کوتاهش از معروفیت ویژه ای در بین مردم باستان برخوردار بوده‌ است.

زندگینامه سورنا

سورنا یا سورن  پسر آرش و ماسیس سردار ایرانی در دوره اشکانیان بود که با زندگی کوتاهش از معروفیت ویژه ای در بین مردم باستان برخوردار بوده‌ است. طبق نوشته های پلوتارک «سورنا در شجاعت پیشروترین پارتی/ایرانی زمان خود بود.» پلوتارک نیز از سورنا این چنین تعریف کرده: بلندقدترین و خوش چهر ه‌ترین مرد دوران اشکانیان بوده این سردار ایرانی.

سورنا سردار ایرانی هم دوره اشک سیزدهم بوده، وی از لحاظ نژاد و پول و معروفیت بعد از شاه درجه نخست را داشت و بخاطر اصالت خانوادگی در روز تاجگذاری پادشاه حق داشت که کمربند شاهی را بکمر بندد. سورنا ارد را به تخت نشانید و شهر سلوکیه را فتح کرد و نخستین کسی بود که بر دیوار شهر مذکور بر آمد و با دست خود افرادی را که مقاومت می‌کردند بزیر افکند. این سردار ایرانی در این موقع بیش از ۳۰ سال نداشت، با توجه به این به احتیاط و عاقلی معروف بود و بخاطر این صفات کراسوس سردار رومی را به او دادند. لیکن ارد بجای اینکه سورنا را پاداش نیک دهد، وی را کشت.

زندگینامه سورنا

 فوت این سردار ایرانی در نبرد 

مطالب خواندنی:

سورنا این سردار ایرانی که سپاه ایران را در اولین نبرد با رومیان فرماندهی کرد و رومی‌ها را که تا آن موقع در همه نبرد ها پیروز شدند، برای نخستین دفعه با شکستگی سخت و تاریخی روبرو ساخت..

در این جنگ کراسوس، پسرش و اغلب سربازانش کشته شدند که این، بزرگ‌ ترین شکست رومی‌ها از ایرانیان در طول تاریخ بوده‌است.کراسوس که می خواست مثل اسکندر، ایران و هند را فتح کند، از سورنا، سردار ایرانی، شکست خورد و خود و بیشتر سربازانش نابود شدند.

زندگینامه سورنا

سورنا و ویشکا دو بار جان فرهاد چهارم، پادشاه ایران را از توطئه رومیان در امان نگه داشتند؛ که بار دوم به قیمت جانشان تمام شد و آن‌ها بدست مزدوران رومی به قتل رسانده شدند. قتل سورنا به‌ وسیله ارد دوم نظریهٔ دیگری است که بدست گیریشمن تاریخ‌ نویس فرانسوی ارائه شده‌ است.مرسی که تا پایان بیوگرافی سورنا با سایت ماندگار تاریخ ما همراه بودید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. Forough می گوید

    درود بر سرداران بزرگ ایرانی

  2. نصر می گوید

    سلام ایا پارتها همان بلوچها بودند که بعداز شکست هخامنشیان تارومار شدند وبه بلوچستان کنونی اطراف رودجیرفت کوچ کردتد ؟دربین بلوچها هرجوانی که تودل باشه صداش میکنند سورنا فرهنگی هایی که هنوزبین بلوچها رواج داره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.