تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه ماندانا

ماندانا فرزند اخرین پادشاه ماد، آستیاگ، بود. اسمش شاید ریشه در زبان فارسی قدیمی دارد و به معنی عنبر سیاه است.

ماندانا فرزند اخرین پادشاه ماد، آستیاگ، بود. اسمش شاید ریشه در زبان فارسی قدیمی دارد و به معنی عنبر سیاه است. برطبق مقالات هرودوتوقتی که آستیاک در خواب به سر می برد نوه خود را مشاهده کرد. که پادشاهی وی را به خطر انداخته، دخترش ماندانا را به ازدواج کمبوجیه اول که از لحاظ اجتماعی در مرتبه پایین‌تری قرار داشت درآورد. ماندانا پسری به دنیا آورد به نام کوروش که بعدها توانست پدربزرگش آستیاک را از تخت به زیر کشد.

زندگینامه ماندانا
ماندانا مادر کوروش که مادی بود با کمبوجیه که هخامنشی بود ازدواج کرد که در آن زمان کمبوجیه در انشان بود و حاصل این ازدواج پسری بود به نام کوروش که بعدها بزرگترین امپراطوری ایران را به وجود آورد.هر چند سالها ماندانا از وجود پسرش که از اول تولدش از او جدا شده بود خبری نداشت اما بعد از آن که کوروش بار دیگر به خانواده برگشت و همه متوجه شدند که او پسر ماندانا است ماندانا در انتقال قدرت به فرزندش نقش مهمی داشت.از زمان مرگ ماندانا اطلاع دقیقی در دست نیست اما طبق منابع تاریخی زمان مرگ او ۵۵۹ قبل از میلاد است که برای این زمان دو حدس وجود دارد که این تاریخ، تاریخ واقعی مرگ اوست یا تاریخی است که وضعیت او بواسطهٔ مرگ همسرش، از ملکه به ملکه مادر تغییر یافته‌است.

مطالب خواندنی:

زندگینامه ماندانا

منابع هایی نیستند که تاریخ مرگ ماندانا مادر کوروش را در سال ۵۵۹ پیش از میلاد اثبات کرده باشد. ولی، این تاریخ، همین تاریخی است که با تیتر تاریخ مرگ شوهرش (کمبوجیه یا کامبیز اول) در هماهنگ شده است، بخاطر همین معلوم نیست که این تاریخ، تاریخ واقعی فوت اوست یا تاریخی است که وضعیت او بخاطر مرگ همسرش، از ملکه به ملکه مادر تغییر یافته‌است.
منبع ویکی‌پدیا تمدن ما
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. Iran می گوید

    ادم افتخار میکنه که کوروش بزرگ پادشاه ایران بوده👑❤

  2. A می گوید

    کاش تاریخ دقیق تولد مادر کوروش در دسترس بود تا اون روز رو روز مادر جشن میگرفتیم نه تولد یه زن عرب که به ما ربطی نداره، مثل تولد کوروش که هفت آبان واسه روز پدر جشن میگیریم نه مثل این عرب پرستا روز تولد علی سگ کش رو روز پدر گذاشتن، خود عربا این علی و فاطمه رو به یه ورشون حساب نمیکنن بعد ما سنگ این عربای سوسمار خور رو به سینه میزنیم، واقا جای تاسف داره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.