تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه ماندانا

ماندانا فرزند اخرین پادشاه ماد، آستیاگ، بود. اسمش شاید ریشه در زبان فارسی قدیمی دارد و به معنی عنبر سیاه است.

ماندانا فرزند اخرین پادشاه ماد، آستیاگ، بود. اسمش شاید ریشه در زبان فارسی قدیمی دارد و به معنی عنبر سیاه است. برطبق مقالات هرودوتوقتی که آستیاک در خواب به سر می برد نوه خود را مشاهده کرد. که پادشاهی وی را به خطر انداخته، دخترش ماندانا را به ازدواج کمبوجیه اول که از لحاظ اجتماعی در مرتبه پایین‌تری قرار داشت درآورد. ماندانا پسری به دنیا آورد به نام کوروش که بعدها توانست پدربزرگش آستیاک را از تخت به زیر کشد.

زندگینامه ماندانا
ماندانا مادر کوروش که مادی بود با کمبوجیه که هخامنشی بود ازدواج کرد که در آن زمان کمبوجیه در انشان بود و حاصل این ازدواج پسری بود به نام کوروش که بعدها بزرگترین امپراطوری ایران را به وجود آورد.هر چند سالها ماندانا از وجود پسرش که از اول تولدش از او جدا شده بود خبری نداشت اما بعد از آن که کوروش بار دیگر به خانواده برگشت و همه متوجه شدند که او پسر ماندانا است ماندانا در انتقال قدرت به فرزندش نقش مهمی داشت.از زمان مرگ ماندانا اطلاع دقیقی در دست نیست اما طبق منابع تاریخی زمان مرگ او ۵۵۹ قبل از میلاد است که برای این زمان دو حدس وجود دارد که این تاریخ، تاریخ واقعی مرگ اوست یا تاریخی است که وضعیت او بواسطهٔ مرگ همسرش، از ملکه به ملکه مادر تغییر یافته‌است.

مطالب خواندنی:

زندگینامه ماندانا

منابع هایی نیستند که تاریخ مرگ ماندانا مادر کوروش را در سال ۵۵۹ پیش از میلاد اثبات کرده باشد. ولی، این تاریخ، همین تاریخی است که با تیتر تاریخ مرگ شوهرش (کمبوجیه یا کامبیز اول) در هماهنگ شده است، بخاطر همین معلوم نیست که این تاریخ، تاریخ واقعی فوت اوست یا تاریخی است که وضعیت او بخاطر مرگ همسرش، از ملکه به ملکه مادر تغییر یافته‌است.
منبع ویکی‌پدیا تمدن ما
ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of