تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه کاساندان

کاساندان که نام های مختلفی دارد از جمله کاسادان , یا کَساندان, همسر اصلی و مورد علاقه کوروش کبیر ، از سلسله هخامنشیان بود.

زندگینامه کاساندان

کاساندان که نام های مختلفی دارد از جمله کاسادان , یا کَساندان, همسر اصلی و مورد علاقه کوروش کبیر ، از سلسله هخامنشیان بود. کاساندان که یکی از زنان هخامنشی بود ملکهٔ ۲۸ کشور در قاره اسیایی و ملکه کل دنیا بود و مشهور ترین همسر کوروش کبیر بود و در پیش شاه بسیار مقام والایی داشت . و در جهان هم او را به عنوان تنها ملکه و همسر کوروش کبیر میدانستند.

زندگینامه کاساندان

او پنج فرزند به عنوان همسر کوروش کبیر برای شاه ایران به دنیا اورد که نام های انها عبارتند از: کمبوجیه، بردیا، آتوسا، آرتیستون و فرزندی که نامش را در تاریخ هنوز نیافتند. برا اساس مقالات دانشمند بزرگ داندامایف، دختر واپسین شاید رکسانا بوده‌ است. کاساندان قبل از این که به عنوان همسرش کوروش کبیر بمیرد از دنیا رفت. و کوروش امر کرد تا همه اعضای دربار بخاطر کاساندان محبوب ترین همسر کوروش کبیر عزاداری کنند و این سوگ تا وقت یک سال به سرانجام رسید و ادامه داشت .

زندگینامه کاساندان

فرزندان کوروش کبیر

با توجه به این نظریه میتوان در مورد بیوگرافی کاساندان حدس زد با نگاه کردن به ان زمان و  نظام مردسالاری در ایران قبل از اسلام کاساندان به عنوان یک زن درباری اجازه دخالت در امور سیاسی را نداشته است. کاساندان و خواهر اوتاناس و دختر فرناسپ از سلسه هخامنشیان بود.
مطالب خواندنی:

بی شک کاساندان مادری کبیر بود که همچین بچه هایی نامدار برای شاه پرورش داد که هر یک نامی نیک در تاریخ دارند. او علاوه بر این همسری عالی بود چرا که در همه مسکلات سخت دوشادوش کوروش کبیر حضور داشت و همسر همیشگی او بود.

زندگینامه کاساندان

بنا بر نوشته هرودوت، کوروش که یکی از پادشاهان سلسه هخامنشیان بود کوروش بسیار کاساندان را دوست میداشت. و وقتی که او مرد امر کرد تا تمام زنان هخامنشی بخاطر وی عزاداری وسیعی برگذار کنند. این مقاله در کتاب های تاریخی زندگینامه کاساندان آمده است. که وقتی همسر کوروش کبیر مرد، در بابل از ۲۷ آدار تا ۳ نیسان(۲۱-۲۶ مارس سال ۵۳۸) عزاداری بزرگی اتفاق افتاد. خیلی ممکن است که مرگ کاساندان که یکی از زنان هخامنشی هست باعث آن عزاداری باشد.دانشمند بزرگ گمان می کند درباره بیوگرافی کاساندان می گوید: او در ساختمانی که به آن زندان سلیمان می گویند، در پاسارگاد به دفن شده.

جدیدا شایعاتی در باره کوروش به وجود امده که میگوند او با خاله خود وصلت کرده. اکثر ادم هایی که بر این نظریه کوروش با خاله اش ازدواج کرده است و این را قبول کردند؛ با توجه به نشریه کتزیاس این مقاله اثبات شده است.داستان آنجاست که هرودوت و گزنفون، «آستیاگ»شاه ماد را پدر بزرگ کوروش کبیر می دانند. اگر این مسئله را بپذیریم خاله ی کوروش می شود دختر آستیاگ. لیکن با توجه به مواردی که اشاره شد کتزیاس دیگر مورخ یونانی باور دارد که کوروش هیچ نسبت خانوادگی با آستیاگ نداشته است و فقط همین تارخ نگار است که از ازدواج کوروش با دختر آستیاگ را قبول دارد.

زندگینامه کاساندان

قبل از این گفته شده است که هرودوت کاساندان دختر فرناسپ و گزنفون دختر دایی کوروش را به عنوان همسر او معرفی می کنند. کتزیاس هم که دختر آستیاگ را به عنوان همسر کوروش معرفی می کند؛ می گوید که کوروش و آستیاگ به هم فامیل نبودند.ماجرای وصلت کوروش با خاله اش کاملا غلطه زیرا که در هیچ کتابی چنین کوردی نبافت نمی شود.می توان با توجه به اثار مورخان و نیز عوامل باستانی و شواهد گفت که منابع در موضوع «تک همسر بودن» کوروش، اشتراک نسبی دارند. همسر کوروش کبیر پیش از مرگ کوروش مرده است و شاه برای او عذاداری بزرگی به پا کرده است.

ولی فرزندان کوروش در حالی که از یک بانو به دنیا امده بودند تعداد مطلوب و حتی نسبت به نگرش های امروزی زیاد بوده اند. اما با توجه به به شرایط زمانی و دیگر پادشاهان در کشور های مختلف ان زمان، تعداد فرزندان او کم بودند.احتمالا به همین تک همسری و تعداد کم فرزندان کوروش بزرگ نسبت به پادشاهان کشور های دیگر آن زمان بود که پس از مرگ زود هنگام فرزند ارشد کوروش که نام  کمبوجیه بوده است، بر سر جانشینی تنش هایی به وجود آمد و در نتیجه سلسه هخامنشیان دچار تزلزل شده.
منبع ویکی‌پدیا نمناک
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. مهرزاد می گوید

    عااااالی

  2. پیام محبی می گوید

    با سلام
    کوروش نه تنها با آستیاک رابطه فامیلی داشت بلکه نوه دختری ایشون محسوب می شد . در آخرین فصل بهار سال ۵۸۵ پ م و زمانیکه هووخشتر پادشاه وقت ماد در جنگ هالیس خورشیدگرفتگی به وقوع پیوست و هر دو طرف این را نشانه خشم خدایان دانستند با وساطت دولتهای بابل و کیلیکیه پیمان صلحی بین دولت ماد و لیدیه منعقد شد که برای استحکام هر چه بیشتر این پیمان صلح ، آژی دهاک یا آستیاگ پسر هووخشتر با آروئه نیس دختر آلیات ازدواج می کند که از این ازدواج دختری متولد می شود که نامش ماندانا بود و مادر کوروش بود بنابراین کوروش نوه دختری آستیاک پادشاه ماد و آلیات پادشاه لیدیه بود .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.